Strona główna > Świat > Spydell: Chińska Moc w Ataku!

Spydell: Chińska Moc w Ataku!

Tekst z ilustracji przewodniej:
„Moc chińskiego smoka, napawa strachem rosyjską elitę”

Cechą szczególną Chin jest to, że ich tempo rozwoju jest tak niesamowite, że praktycznie wszelkie bieżące informacje, a tym bardziej analizy, stają się nieaktualne w momencie wyjścia! ….

…Jeśli w Rosji wszystko jest stałe i stabilne, jak na cmentarzu, kiedy mijają dziesięciolecia i kiedy skali makroekonomicznej jak i  w aspekcie technologicznym, nic się nie zmienia (plus-minus), to w Chinach – inaczej. Dlatego można śmiało brać analizy problemów Rosji w finansowo-ekonomicznym i państwowym planie, powiedzmy 15 lat temu i stosować  do aktualnych realiów z minimalnymi poprawkami. Minie jeszcze 10 lat i znów, nic się nie zmieni. Chiny natomiast łamią wszelkie szablony i stereotypy.

Istnieje błędne i obraźliwe dla Chińczyków przekonanie, że cały postęp w Chinach, osiągnięty w ostatnich latach, to efekty  zagranicznych technologii, kapitału i produkcji, skoncentrowanych na zasadach outsourcingu. Prosto mówiąc, Chiny –  to jakaś globalna fabryka dla całego świata i wszystko, co tam się dzieje, w najlepszym razie – pochodzi ze szczodrych łask USA, Japonii i Europy. Istnieje również jakiś stan mentalnej  pogardy w stosunku do „chińskiej jakości”, zapominając, że 70% do 85% produkcji w niektórych dziedzinach wysokich technologii, powstaje w Chinach i w obszarach kontrolowanych przez Chiny. Jeśli tu także uwzględnić Tajwan, to w wielu pozycjach, produkcja sięga ona 90% światowego rynku hightech. Nie na wszystko, to prawda, prawa własności intelektualnej, należą do Chin , ale powtarzam, Chiny zaledwie 5 lat temu – to nie Chiny obecne, a już w porównaniu z 15-20 latami wstecz, tym bardziej. Jednak większość stereotypów na temat Chin, odnosi się, właśnie, do  lat 90-tych i początku zerowych.

No i trzeci błąd – gospodarka Chin, jest w pełni zorientowana na eksport. Jeśli  USA lub Europa zamkną granice przez cło lub inne środki protekcyjne, to Chiny się zawalą.

Więc o co chodzi?

Przychody wszystkich firm przemysłowych Chin za 2016 rok (dane za 2017 pojawią się w sierpniu 2018) wynoszą 17.4 bln dolarów, w porównaniu z 5.3 bln usd w 2007 i 1 bln usd w 2000. W okresie 16 lat przychody wzrosły  ponad 17 razy!  Aby ocenić skalę, przychody wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych w Rosji w tym samym 2016 roku wyniosły 675 mld dolarów, a za 2007 rok 665 mld, postęp, jak widać jest równy zeru. Rosstat nie udostępnia danych przed 2005 rokiem, dlatego przychody, w porównywalnej metodologii obliczania, nie są możliwe do uzyskania.

Na wykresie: Przychody chińskich firm przemysłowych w mld dolarów

Tak, tempo wzrostu przychodów w Chinach spadło od 2014 roku, ale trzeba uświadomić sobie zakres, który jest banalnie prosty do strawienia i znaleźć nowy punkt oparcia równowagi. Przemysłowy klaster w Chinach  przewyższa już amerykański, europejski i japoński, razem wzięte.

Przemysłowy klaster*1. Chin jest 26 razy większy od rosyjskiego, przy tym w Rosji około 86-87 całego przemysłu – to surowce, produkty o najniższym, niskim i wstępnie średnim poziomie przetworzenia, podczas gdy w Chinach jest to tylko 38-40% pod względem wartości (w wyrażeniu pieniężnym). Dlatego relatywnie zbliżoną technologicznie wartość produkcji, w Rosji można ocenić na około 90 mld usd (maksymalnie 100 mld) przeciwko prawie 10 bln w Chinach, co zwiększa dystans do Chin na 100 i więcej razy lub 10 razy w przeliczeniu na mieszkańca! W tych porównaniach, Rosja, to oczywiście, kompletna nicość w stosunku do chińskiej potęgi i postępu, nawet jeśli wszystko podzielić prze 10, aby sprowadzić do poziomu jednego mieszkańca…

A co się tyczy udziału zagranicznego. Z tych 17.4 bln przychodów, 2.2 bln lub 13% zajmują firmy z kapitałem zagranicznym/formą uczestnictwa i jeszcze 1.5 bln – to chińskie firmy zarejestrowane w Hongkongu, Makau i na Tajwanie.

Na wykresie: Rola firm z  zagranicznym udziałem w formowaniu przychodu chińskich firm przemysłowych

Ale ważne, aby zwrócić uwagę na to że: udział zagranicznych firm w Chinach spadł z prawie 22% w 2007 do 13% w 2016. Chiny od 2009 do 2014r., zrywem podniosły przychody czysto chińskich firm z 5.6 bln do 13.6 bln usd, lub 8 bln nadwyżki. Czyli cały zagraniczny biznes, który sytuował się tam przez dziesięciolecia (od końca lat 80-tych) do chwili obecnej), to na dzień dzisiejszy, trochę powyżej  2  bilionów rocznie, a Chiny w ostatnich 5 latach powołały do życia 4 zagraniczne przemysłowe klastry, nie licząc firm zarejestrowanych w Hong Kongu i Makau! Oto, co znaczy sukces.

I jeszcze. Tylko jedna chińska mega firma Huawei Technologies ma dochody o 93 mld dolarów (wyższe niż cała technologiczna produkcja w Rosji) – firma, o której w 2007 nikt nie słyszał. A jeszcze w Chinach jest Lenovo, Xiaomi, Meizu, BBK – > a  przecież to One plus/Oppo/Vivo, ZTE, LeeCo, Blue i wiele innych. A w Rosji natomiast jest Rosnano i Czubajs. Ot co!

Na konto eksportu, żeby było jasne. To około 1.8 biliona na rok, dla przemysłowych chińskich firm, co stanowi trochę więcej niż 10% – łącznych przychodów. Ale udział eksportu bezpośrednio chińskich firm – to tylko 5% przychodów, reszta to krajowy rynek, a zagraniczne firmy kierują na eksport do 30% od przychodów (wcześniej połowę).

Udział eksportu w przychodach firm przemysłowych konsekwentnie spada i i obecnie jest ponad dwa razy niższy, niż w połowie lat zerowych.

Na wykresie: Udział eksportu w przychodach firm przemysłowych CHRLD (wszystkich form własności)

1. Chiny aktywnie prowadzą politykę substytucji importu, tworzenia klastrów przemysłowych pełnego cyklu – od nitów, śrub i gumowych sandałów do statków kosmicznych, high-tech komputerowej i multimedialnej techniki, sprzętu wojskowego i produktów przemysłu maszynowego.

2. Chiny w 2018 r., praktycznie uniezależniły się od zagranicznych technologii i w razie potrzeby, mogą wszystko produkować  u siebie.

3.Chiny wycofują się z pro-eksportowej orientacji i aktywnie rozwijają rynek wewnętrzny. Nie więcej niż 5%  przychodów chińskich firm – to eksport. Z pewnego punktu widzenia, obecnie zewnętrzny rynek dla Chin – to tyle, co spplunąć i rozetrzeć.

4. Chiny rezygnują z polityki przyciągania kapitału zagranicznego i orientacji na zachodnie technologie, podnoszące koszty, agresywnie inwestując w naukę i technologie, rozwijając własną zaawansowaną technologicznie produkcję. Wyniki są widoczne gołym okiem. Mogę przywołać listę setek chińskich firm w przemyśle obrabiarek, budowie maszyn i transporcie, ale one nic nie powiedzą, bo są w pełni zorientowane na rynek wewnętrzny. Ale my za to znamy, Huawei/Honor, Lenovo, Xiaomi, Meizu, BBC (One plus/Oppo/Vivo) itp.

5.W ciągu ostatnich 10 lat Chiny zrobiły ogromny postęp w jakości produktów własnej produkcji. Jeszcze jest do czego dążyć, ale prymitywne tanie podróbki, odchodzą w przeszłość, a kontrola jakości jest coraz bliżej europejskiego poziomu. Dać Chinom jeszcze 7-10 lat, i one mogą stać się wzorem jakości na równi z niemieckim. Kultura produkcji i kontroli poważnie postępuje.

Ja na przykład, jakościowo zmieniłem swój stosunek do chińskich marek i wiele sprzętu komputerowego zamawiam z Chin ( właśnie chińskie marki), bo rozumiem, że to właśnie Chiny za 10 lat będą określać światowe trendy technologiczne. Zapomnijcie, Stany Zjednoczone (bo „pindozy” tam więcej, niż siły), zaznajomcie się z nowym liderem. Chiny jeszcze o sobie dadzą znać i świat o kolano złamią, przebijając się na Olimp.

A Rosja? A co Rosja? Tu wszystko jest stabilne – degradacja i dziczenie.Gdzie rezultaty Rosnano i Skołkowa*2. ( Сколково ) i rosyjski odpowiednik Huawei, z przychodami przynajmniej w 1/10 ( około 9-10 mld usd, aby porównać z liczbą ludności)? I nie trzeba narzekać na zamknięte rynki zbytu. Zapytajcie Chińczyków, z jakim potwornym trudem udaje im się wejść do Europy (do USA do tej pory niewpuszczają) i co przeszkadza nam dostarczać na stosunkowo otwarte rynki w Azji? Ale my (Rosja) bijemy rekordy według liczby miliarderów i popytu na jachty i nieruchomości w Londynie! Trzeba po prostu zrozumieć, że jsteśmy niczym z takim zespołem menedżerów, w porównaniu z prawdziwymi, światowymi liderami.

Przypisy:

*1.Klaster (z ang. cluster) lub używany w niektórych zastosowaniach polski odpowiednik – zgęstek, to zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klaster

*2. Роснано и Сколково:

AO „Rosnano” — rosyjska firma, założona w 2011 roku w drodze reorganizacji państwowej firmy „Rosyjska korporacja nanotechnologii”(«Российская корпорация нанотехнологий»). AO „Rosnano” przyczynia się do realizacji polityki państwa w zakresie rozwoju technologii nano, inwestując bezpośrednio przez fundusze inwestycyjne nanotechnologii w zaawansowane technologicznie projekty, umożliwiające rozwój nowych przedsiębiorstw na terenie Federacji Rosyjskiej(—).
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BE

Skołkowo(Сколково) – Innowacyjne Centrum „Skołkowo” (w latach 2010-2011 często opisywane jako „Rosyjska Dolina Krzemowa”) — budowany w Moskwie nowoczesny naukowo-technologiczny, innowacyjny kompleks, w zakresie rozwoju i komercjalizacji nowych technologii, pierwsze w post-radzieckiej Rosji, budowane „od zera”, miasteczko naukowe, a także (oddzielna lokalizacja),  za obwodnicą  МКАД , miejskie osiedle w Moskwie.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE_(%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80)

———–

Na YouTube:

Китайская мощь атакует spydell

Chińska moc atakuje (spydell), artykuł – w zapisie audio

————

źródło:

https://spydell.livejournal.com/656778.html

Китайская мощь атакует

autor:spydell

3 июн, 2018

_________________________

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *