Strona główna > Polska > Sprofanowany pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Trójmieście

Sprofanowany pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Trójmieście

„Nieznani sprawcy” w akcji. Sprofanowany pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Trójmieście.

a3

Do dewastacji pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej doszło w Gdańsku. Nieznani sprawcy pomazali pomnik żółtą farbą. Policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie znieważenia miejsca pamięci.

Pomnik ofiar OUN-UPA z Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich znajduje się na Starym Mieście w Gdańsku, na rogu ulic Stolarskiej i Katarzynki, niedaleko kościoła św. Katarzyny. Staraniem żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, wzniesiono go w roku 2006. Było to dokładnie w 60. rocznicę zbrodni ludobójstwa UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Motto pomnika to „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”. Natomiast inskrypcja na pomniku poświęcona jest pamięci ofiar eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu

Pomnik ten został pomazany farbą tak, aby zatrzeć wyryty na nim napis: „Biegliśmy, lecz śmierć miewała bliżej, gdy szła od współziomków”. „Pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, których ocalić z rzezi lat 1943-1945 nie było nam dane, także tych, którzy opuścili rodzinne strony i poszli na poniewierkę uciekając przed terrorem i zagładą z rąk OUN-UPA. W 60. rocznicę tej wielkiej tragedii – Rodacy, Gdańsk, 11 lipca 2003 r.”.

Podniesieniem ręki na miejsce pamięci wzburzony jest kapłan od lat czyniący starania, aby o rzezi wołyńskiej nie zapomniano. – Aż się wierzyć nie chce, że to dzieje się w polskim mieście. Znowu „nieznani sprawcy”, czy też bardzo dobrze znani, tyle że chronieni poprawnością polityczną? – pyta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Sprawę dewastacji zgłoszono już na policję, która rozpoczęła dochodzenie. Komenda Miejska Policji w Gdańsku potwierdza, że zgłoszenie o znieważeniu pomnika otrzymała i prowadzi działania. Według dostępnych informacji, postępowanie prowadzone jest w sprawie znieważenia pomnika, ponieważ tego dotyczyło zgłoszenie. Według art. 261 kodeksu karnego, podlega to karze grzywny albo ograniczenia wolności.

źródło – Kresy.pl, AB

Adam Białous

Za: http://www.pch24.pl/nieznani-sprawcy-w-akcji–sprofanowany-pomnik-ofiar-rzezi-wolynskiej-w-trojmiescie,52138,i.html

Data publikacji: 7.06.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *