Strona główna > Świat > Sprawa prawie załatwiona – będziemy ‚bronić’ Syrii i Iraku!

Sprawa prawie załatwiona – będziemy ‚bronić’ Syrii i Iraku!

Kerry wzywa o koalicję globalną do walki z ISIS.

Bojownik ISIS wymachuje flagą ze zdobytego rządowego myśliwca po bitwie w bazie powietrznej Tabqa w Syrii  (Foto: AP)
Bojownik ISIS wymachuje flagą ze zdobytego rządowego myśliwca po bitwie w bazie powietrznej Tabqa w Syrii (Foto: AP)

W New York Times sekretarz stanu mówi, że terroryści z ISIS ‚nie zadowolą się Syrią i Irakiem’, ostrzega o bojówkarzach działających ‚niebezpiecznie blisko Izraela’.

Ynetnews – 30.08.2014

W piątek amerykański sekretarz stanu John Kerry wezwał świat do zorganizowania koalicji globalnej żeby pokonać Islamskie Państwo w Iraku i Syrii.

W artykule redakcyjnym dla  New York Times, Kerry wyjaśnił, że ISIS stwarza zagrożenie dla krajów poza Bliskim Wschodem, łącznie z Ameryką. „Dzięki połączonej reakcji pod przewodnictwem Ameryki i najszerszej koalicji narodów, rakowi ISIS nie pozwoli się na szerzenie się do innych krajów. Świat może skonfrontować tę plagę, i w końcu ją pokonać” – napisał Kerry.

„Są dowody na to, że ci ekstremiści, jeśli pozostaną bezkarni, nie zatrzymają się na Syrii i Iraku. Są liczniejsi i lepiej finansowani w tym nowym wcieleniu, korzystają z przejętej ropy, z porwań i wymuszeń dla finansowania operacji w Syrii i Iraku.

„Są wyposażeni w wyrafinowaną ciężką broń zagrabioną na polu bitwy. Oni już pokazali możliwość przejmowania i utrzymania więcej terytorium niż jakakolwiek inna organizacja terrorystyczna, w strategicznym regionie graniczącym z Jordanią, Libanem i Turcją, i są niebezpiecznie blisko Izraela” – dodał.

Sekretarz stanu podkreślił, że globalna koalicja kierowana przez Amerykę nie pozwoli na szerzenie się ‚raka’. „Już mamy dowód w północnym Iraku, gdzie amerykańskie naloty zmieniły tempo walki, zapewniając przestrzeń siłom irackim i kurdyjskim, by przeszły do ofensywy. Przy naszym wsparciu, iraccy przywódcy pójdą razem by utworzyć nowy rząd integracyjny, niezbędny do izolowania ISIS i zabezpieczenia poparcia wszystkich irackich społeczności”. 

Bojownik ISIS z jeńcami z armii syryjskiej (Foto: AP)
Bojownik ISIS z jeńcami z armii syryjskiej (Foto: AP)

Kerry dalej napisał, że prezydent Barak Obama „poprowadzi spotkanie Rady Bezpieczeństwa w celu przedstawienia planu” walki z ISIS.

„Same naloty nie pokonają tego wroga” – zauważył Kerry, dodając, że „potrzebna jest dużo pełniejsza reakcja całego świata. Musimy wesprzeć siły irackie i umiarkowaną opozycję w Syrii, która walczy z ISIS na liniach frontu. . . I musimy wzmocnić własną obronę i współpracę by chronić nasz naród”. 

Obama przedstawi strategię militarną do zwalczania ISIS w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówi Kerry (Foto: AP)
Obama przedstawi strategię militarną do zwalczania ISIS w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówi Kerry (Foto: AP)

Kerry powiedział, że po spotkaniu NATO, on i amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel „spotkają się ze swoimi odpowiednikami wśród europejskich sojuszników. Celem tego jest zorganizowanie możliwie najszerszej pomocy. 

„Pan Hagel i ja zamierzamy podróżować na Bliski Wschód żeby zdobyć większe wsparcie dla koalicji spośród najbardziej zagrożonych krajów”.  

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4565690,00.html

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 3 =