Strona główna > Świat > Spojrzenie na żydowską winę. Gilad Atzmon

Spojrzenie na żydowską winę. Gilad Atzmon

Jestem Żydem

Mój wewnętrzny głos czyni mnie winnym

Stało się żydowskim nawykiem instytucjonalnym badanie jak bardzo Żydzi są nienawidzeni przed narody-gospodarzy, i jak bardzo Żydzi boją się sąsiadów. Żydowska prasa poinformowała wczoraj, że „9 na 10 amerykańskich Żydów niepokoi antysemityzm”. [Jewish press outlets]

Ja na przykład nie mogę myśleć o innych ludziach którzy poświęcają tyle energii na mierzenie swojej niepopularności. Pomimo skali islamofobii i rasizmu nie jesteśmy poddawani stałemu atakowi 'danych statystycznych' by 'ostrzec nas' o tym jak nienawidzi się Murzynów albo jak niepewnie czują się muzułmanie.

Amerykański Komitet Żydowski (AJC) sugeruje, że „większość Żydów uważa, że sytuacja ulega pogorszeniu”. Dla mnie ich statystyki są nieważne, ale uważam, że osoba utalentowana matematycznie zgodzi się, że skoro 9 na 10 się boi, to sytuacja nie może stać się dużo „gorsza”, kiedy 10 na 10 stanowiłoby tylko drobny wzrost (11%).

Załóżmy na chwilę, że statystyki AJC odzwierciedlają realia, i że przytłaczająca większość (90%) z 1.200 żydowskich respondentów ze wszystkich sektorów politycznych i religijnych, nienawiść do Żydów uważa za poważny problem o potencjalnie niebezpiecznych skutkach.

Możemy się zastanawiać kim są ci „niegrzeczni” 1 z 10 Żydów, którzy, odwrotnie do braci, nie boją się swoich amerykańskich sąsiadów. Podejrzewam, że są to tzw. 'nienawidzący siebie', ta niesławna banda okropnych ludzkich Żydów, którzy popierają Palestynę i są zniesmaczeni rozmaitymi niedawnymi skandalami i pedofilią, sieciami zorganizowanej przestępczości [Jewish #MeToo scandals and  paedophilia/organised crime networks]. Tę małą mniejszość (10%) nieposłusznych Żydów może niepokoić skandal z opium, który zostawił po sobie 400.000 martwych Amerykanów / opioid scandal that left 400.000 Americans dead, oni prawdopodobnie wiedzą kim byli ci główni aktorzy / prime actors w tej sadze o klasowym ludobójstwie. Oni prawdopodobnie niepokoją się wachlarzem przestępstw finansowych od Madoffa do izraelskich banków unikających płacenia amerykańskich podatków /evading US taxes, do izraelskich firm opcji binarnych / binary options companies, które okradają amerykańskich obywateli. Te uniwersalistyczne żydowskie wyrzutki często są głośnymi krytykami ich narodu, jego kultury i polityki. Oni mogą krytykować AIPAC i ADL, Sorosa a nawet JVP za działania jako kontrolowana opozycja. Statystyki AJC wskazują na możliwe istnienie komicznego scenariusza, w którym 9 na 10 Żydów jest zastraszanych przez 1 na 10 Żydów, którzy się wypowiadają.

Jest mniej humorystyczna, poważniejsza interpretacja wyników AJC. Możliwe jest, że duża liczba Żydów którzy martwią się antysemityzmem pokazuje, że ogólnie Żydzi mają świadomość niepokojących cech wiązanych z ich polityką, kulturą, tożsamością, lobbingiem i izraelską przestępczością.

Żydzi mogą czuć, że są splamieni jako grupa problematycznymi postaciami jak Weinstein, Epstein i Maxwell. Oni mogą czuć się zanieczyszczeni izraelską polityką i intensywnym syjonistycznym lobbingiem, który okrada amerykańskich podatników na miliardy dolarów co roku. Kiedy Biały Dom wydaje się odwracać się plecami na niemoralny interwencjonizm neokonów, niektórzy Żydzi mogą być niezadowoleni z tego, że doktryna neokonów do podżegania do wojny była w większości planem żydowskim. Jak napisał w 2003 / As Haartez writer Ari Shavit: „Wojnę w Iraku wymyśliło 25 neokońskich intelektualistów, większość z nich to Żydzi…” Może niektórzy Żydzi teraz rozumieją, że syjoniści przechodzą z 'ziemi obiecanej' do neeokońskiej 'obiecanej planety', i to nie pokazuje dobrze Żydów jako grupę.

Próbuję wskazać na możliwość, że przytłaczający strach przed „antysemityzmem”, udokumentowany choć słabo przez AJC, może być wyrazem winy. Amerykańscy Żydzi mogą odczuwać wspólnotowe poczucie winy z powodu katastrofalnej polityki i kultury niektórych części ich skorumpowanej elity. Oni mogą nawet czuć się winni jako Amerykanie o brutalnym poświęceniu jednej z głównych amerykańskich wartości, tej wolności wypowiedzi gwarantowanej przez Pierwszą Poprawkę, na ołtarzu „antysemityzmu” / antisemitsm.’ .  

Oczywiście chciałbym więcej badań AJC w tej kwestii. Ciekawe byłoby dowiedzieć się o korelacji między żydowskim strachem przed antysemityzmem i żydowską winą. Byłoby też fascynujące dowiedzieć się jak żydowski niepokój przekłada się na autorefleksję. W tej kwestii sugeruję, żeby zamiast obwiniania amerykańskiego narodu, Żydzi spróbowali introspekcji. Amerykańscy Żydzi mogą chcieć naśladować wczesnych syjonistów takich jak Theodore Herzl, który winę zamienił w badanie siebie samych. Herzl był bardzo zaniepokojony antysemityzmem, ale to nie powstrzymało go przed grzebaniem w jego przyczynach. „Bogaci Żydzi rządzą światem, w ich rękach leży los rządów i narodów” – napisał Herzl /Herzl wrote.  i kontynuował: „Oni nastawiają rządy jeden przeciwko drugiemu. Kiedy bogaci Żydzi grają, narody i władcy tańczą. Tak czy inaczej, oni się bogacą„. Herzl, jak inni wcześni syjoniści, uważali, że Żydzi mogli być wyzwoleni ze swoich warunków i nawet kochani globalnie metodami kulturowymi, ideologiczną i duchową metamorfozą z aspiracją 'powrotu do ojczyzny'. Herzl wraz z wczesnymi syjonistami wyraźnie mylili się w proponowanym remedium dla kwestii żydowskiej, a mieli absolutną rację w trzymaniu się autorefleksji i ostrej samokrytyki.

Amerykańscy Żydzi mają dużo do nauczenia się od Herzla i innych wczesnych syjonistów. Oni powinni pytać się jak ich amerykańska Złota Medyna / ‘Golden Medina’ , ich kraina możliwości, zamieniła się w ich 'groźne' królestwo. Co się stało, co się zmieniło w ostatnich kilku latach? Czy były to ciągłe lamenty z powodu antysemityzmu i desperackich i instytucyjnych wysiłków uciszania krytyków, które zamieniły ich Złotą Medynę we wrogie miejsce?

A Window into Jewish Guilt

Gilad Atzmon – 28.10.2019

Tłum. Ola Gordon

https://gilad.online/writings/2019/10/28/a-window-into-jewish-guilt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.