Strona główna > Bez kategorii > Spin Cell wytwarza 20 razy więcej elektryczności w przeliczeniu na jedno ogniwo niż cały panel słoneczny

Spin Cell wytwarza 20 razy więcej elektryczności w przeliczeniu na jedno ogniwo niż cały panel słoneczny

źródło: http://www.hangthebankers.com/spin-cell-generates-20-times-more-electricity-per-cell-than-flat-panel-solar/

V3Solar zaprojektował właśnie nowy sposób pozyskiwania energii słonecznej i zamiany jej w energię elektryczną przy użyciu tradycyjnej technologii, ale w nowy sposób, a przez takie jej użycie odkrył sposób na otrzymywanie 20 razy więcej elektryczności przy zastosowaniu takiej samej liczby ogniw słonecznych. To nowe urządzenie pod nazwą Spin Cell, nie ma za wiele wspólnego z tradycyjnym płaskim panelem słonecznym, a zamiast tego umieściła ogniwa słoneczne na czymś w kształcie stożka, jaki pokryty jest koncentratorami energetycznymi. Gdy urządzenie jest w działaniu, mechanizm obraca je, co powoduje, że nie ma potrzeby używania dodatkowego hardware czy software. Co więcej wygląda dość fajnie.

Aż do tej pory wszystkie promienie słoneczne musiały trafić w płaskie panele z ogniwami słonecznymi, jakie były postawione do ich wychwytywania. Panele są ustawiane biegunowo, co pozwala im na pochylanie się w ślad za słońcem, gdy przemieszcza się na nieboskłonie. Nowe podejście metodologiczne stawia starą ideę całkowicie na głowie.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ExRYpq6NM6U#!]

Z powodu wielkiego potencjału zawartego w energii słonecznej, badacze zajęli się udoskonaleniem wydajności urządzeń oraz ogniw słonecznych przez używanie soczewek lub luster, aby skierować bezpośrednio więcej energii słoneczenej na te ogniwa w nadziei pozyskania więcej elektryczności z takiej samej liczby ogniw. Niestety postępowanie w ten sposób prowadzi do tworzenia zbyt wielkiej ilości ciepła, przez co ogniwa stają się bezużyteczne. Inżynierowie z V3Solar oparli sie na tej idei i zmodyfikowali ją, aby uchronić urządzenie przed przegrzaniem, w związku z czym umieścili ogniwa na obracającym się podeście; wykonując ten projekt doszło do tego, że każde ogniwo otrzymuje extra ciepło tylko przez bardzo krótki okres i to pozwala mu się schłodzić podczas obrotu stożka. Koncentratory tworzą zewnętrzną warstwę tworzącą hermetycznie zamknięte od środka środowisko dla trójstronnych kształtów ogniw słonecznych w kolorze błękitu. Stożek umieszczony jest na podstawie z elektromagnesów zasilanych przez część energii, jaka zostaje przetworzona z energii słonecznej przez ogniwa, tworząc ruch obrotowy prawie bez tarć. Wynikiem tego jest cudo inżynierii i triumf artystyczny, środek do produkowania o wiele więcej energii niż tradycyjne płaskie panele.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Wyh4D4xejXk#!]

Jedyny cień na tym błyskotliwym wizerunku urządzenia może stanowić cena. Spółka nie określiła jeszcze ceny takiego pojedynczego stożka, ale z pewnością będzie ona o wiele wyższa niż tradycyjny płaski panel. Pytanie brzmi, czy koszt za jeden będzie równy lub mniejszy niż dwadzieścia tradycyjnych paneli, co wtedy byłoby kosztem uzasadnionym? Oczywiście odpowiedź nadejdzie z czasem, lecz w międzyczasie bez wątpienia wielu będzie trzymać kciuki za te stożki, które wyglądają całkiem jak z filmu science fiction, znajdzie się pewnie również powód dla wielu innych, aby wykopać pod tym projektem kilka dołków.

źródło: http://phys.org/news/2012-10-v3solar-photovoltaic-cell-electricity-flat.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.