Strona główna > Zdrowie > Śpij na lewym boku

Śpij na lewym boku

Każdy wie jak ważny jest sen dla utrzymania w dobrym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak jak długo śpisz jest tak samo ważne jak sposób w jaki śpisz. Pozycja snu może wpływać na twoje zdrowie, pomóc utrzymać młody wygląd skóry i wzmocnić układ pokarmowy.

Poniżej 6 powodów dlaczego spanie na lewym boku jest dobre dla zdrowia:

1.Wzmacnia układ limfatyczny

Medycyna ajurwedyczna mówi, że spanie na lewym boku umożliwia organizmowi lepiej filtrować płyn limfatyczny i odpady poprzez węzły chłonne. Jest tak dlatego, że lewa strona naszego ciała jest limfatycznie silniejsza. Badania zachodnie odkryły również, że spanie na lewym boku może pomóc organizmowi rozkładać odpady z mózgu. Spanie na prawym boku może obniżyć siłę układu limfatycznego.

2. Może poprawiać trawienie

Jeśli chodzi o trawienie, spanie na lewym boku może być lepsze niż na prawym z powodu grawitacji. Leżenie na lewym boku pozwala odpadom pokarmowym łatwiej przenosić się z jelita grubego do okrężnicy, co oznacza, że bardziej prawdopodobnie wypróżnisz się po przebudzeniu.

Spanie na lewym boku umożliwia zwisać naturalnie żołądkowi i trzustce, bo żołądek znajduje się po lewej stronie. To gwarantuje, że organizm dalej wytwarza enzymy trzustkowe i poma-ga w innych procesach trawiennych.

3. Jest dobre dla serca

Lekarze radzą ciężarnym kobietom spanie na lewym boku dla wzmocnienia krążenia do serca. Nawet jeśli nie jesteś w ciąży, czy kobietą, spanie na lewym boku może pomóc ulżyć sercu. Grawitacja może pomóc w drenażu limfatycznym do serca i krążeniu w aorcie od serca.

4. Jest idealne dla ciężarnych

Spanie na lewym boku nie tylko wzmacnia krążenie u ciężarnej, a pomaga także ulżyć plecom, zapobiec ściskaniu wątroby przez macicę, i zwiększyć przepływ krwi do macicy, nerek i płodu. Dlatego lekarze każą ciężarnym spać najwięcej jak możliwe na lewym boku.

5. Może zmniejszyć zgagę

Badanie opisane w The Journal of Clinical Gastroenterology odkryło, że leżenie na lewym boku może zmniejszyć objawy refluksu. Jest tak dlatego, że po lewej stronie znajduje się żołądek. Leżenie na prawym boku może pogorszyć te objawy. To bardzo szybko pomaga, jeśli masz zgagę po posiłku, spróbuj położyć się na 10 minut na lewym boku.

6. Może łagodzić ból pleców

Osoby z przewlekłym bólem pleców mogą poczuć się nieco lepiej kiedy przestawią się na spanie na lewym boku. Jest tak dlatego, że wtedy odciążamy kręgosłup. Odczucie większej wygody zwiększy szanse dobrego snu.

Jeśli zwykle śpisz na plecach, na brzuchu albo na prawym boku, możesz zastanawiać się w jaki sposób złamać to przyzwyczajenie by spać na lewym boku. Poniżej pewne podpowiedzi jak to zrobić:

– Spróbuj położyć się na lewym boku i wciśnij się w poduszkę / wałek położony od strony pleców, to może pomóc nie przekręceniu się w czasie nocy.

– Zmień stronę łóżka na której śpisz.

– Zostaw na noc słabe światło z twojej prawej strony. Ponieważ ciało naturalnie będzie się odwracać od tego światła, ułatwi to spanie na lewym boku.

Ważna uwaga: osobom z chorobą serca, bezdechem, jaskrą i zespołem cieśni nadgarstka* może nie pomóc spanie na lewym boku. Jeśli nie jesteś pewien jaka pozycja w czasie spania jest dla ciebie najlepsza – zapytaj lekarza.

Natural Cures

Tłum. Ola Gordon

*objawy: drętwienie palców, zalecam 3 sesje [po 10 min] akupunktury, nie potrzeba operacji chirurgicznej.

Źródło: http://www.lifehack.org/356391/this-why-you-should-sleep-your-left-side-backed-science

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *