Strona główna > Nauka > Solidarni z głodującymi w obronie lekcji historii

Solidarni z głodującymi w obronie lekcji historii

Za: http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=3&t=16377

Już prawie dwa tygodnie trwa głodówka pięciu byłych opozycjonistów z lat osiemdziesiątych, którzy 19 marca ogłosili strajk w obronie lekcji historii w szkołach.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lafvo9bTbX4]

Wśród głodujących jest krakowski radny PiS Adam Kalita, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Surdy, były działacz NZS i WiP, także pracujący dziś w krakowskim IPN.

Protestujący domagają się zmiany planów Ministerstwa Edukacji dotyczących nowej podstawy programowej historii. Chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, których uczniowie pierwszych klas zaczynaliby naukę od czasów współczesnych, by już rok później dokonać wyboru — nadal uczyć się tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym czy zdecydować się na lekcje „historii i społeczeństwa”, które z dzisiejszym programem nauczania dziejów Polski czy Europy nie mają wiele wspólnego.

Według protestujących, te plany to próba zniszczenia polskiej tożsamości.

Solidarność z protestującymi wyraża wiele środowisk. Uchwały w tej sprawie podjęła m.in. Rada Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która sprzeciwia się „drastycznemu ograniczeniu edukacji historycznej w szkołach średnich”. Delegaci obecni na sobotnim II Zjeździe Prawa i Sprawiedliwości Okręgu Krakowskiego oświadczyli, że głodówka „prowadzona w interesie narodowym, zasługuje na najwyższy szacunek i poparcie”.

Specjalną uchwałę wspierającą protest podjęła także rada naukowa Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a setki osób wyraziły poparcie dla głodujących na stronie protest.ehistoria.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.