Strona główna > Świat > Ukraina > „Śmierć katom Wołynia i Donbasu” – antybanderowska akcja w Polsce

„Śmierć katom Wołynia i Donbasu” – antybanderowska akcja w Polsce

Polscy patrioci na cmentarzu polskiego miasteczka Gruszowice przeprowadzili akcję solidarności z Noworosją, przypominając również o rzezi Wołynia. Zapis wideo akcji wyemitowano w dniu 23 września na stronie youtube.com.

a

Prawie pół wieku temu Gruszowice były dużą ukraińską wsią, której ludność została przymusowo deportowana przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w ramach operacji „Wisła” (1947 r.). Celem operacji było zlikwidowanie bazy pomocy zwolenników idei ukraińskiego nazisty Stepana Bandery z „Ukraińskiej Powstańczej Armii”.

Po obaleniu socjalistycznych reżimów w ZSRR i PRL zaktywizowani na Ukrainie neobanderowcy nielegalnie postawili w Gruszowicach pomnik UPA w formie bramy z trójzębem (emblematem banderowców) i napisem „Chwała bohaterom – bojownikom UPA za wolną Ukrainę”. Polskie władze wielokrotnie mówiły o zburzeniu pomnika, ale za każdym razem ich ręce okazywały się zbyt krótkie. W lutym, po przewrocie państwowym na Ukrainie, wspieranym przez władze polskie, do władzy w Kijowie doszli jawni neonaziści, otwarcie deklarujący konieczność gloryfikacji UPA i deklarujący o „wojnie z Rosją”.

Polscy patrioci akcją na cmentarzu starali się przypomnieć zarówno o ofiarach rzezi Wołyńskiej, dokonanej przez banderowców w latach II Wojny Światowej (w oryginale ros. : Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – od tłum.), jak i ofiarach neobanderowców w Noworosji. Pomnik UPA w Gruszowicach został pokryty napisami graffiti („Śmierć katom Wołynia i Donbasu”). Obok pomnika zostały ustawione tabliczki ze zdjęciami ofiar rzezi Wołyńskiej w 1943 roku, a także zabitych przez ukraińskich żołnierzy oddziałów karnych w Noworosji w 2014 roku. W miejscu przeprowadzonej akcji były ustawione flagi Donieckiej Republiki Ludowej i Noworosji oraz kilka plakatów.

W lutym, po przewrocie państwowym na Ukrainie, wspieranym przez władze polskie, do władzy w Kijowie doszli jawni neonaziści, otwarcie deklarujący konieczność gloryfikacji UPA i deklarujący o „wojnie z Rosją”. Właśnie na UPA leży odpowiedzialność za Wołyńską rzeź 1943 roku, której ofiarami zostali dziesiątki tysięcy Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodowości, zamieszkujących terytorium byłego Austro – Węgierskiego Wołynia i Galicji Wschodniej, okupowanej w okresie międzywojennym przez odrodzoną Polskę. Niemieckie władze okupacyjne nie podjęły niezbędnych środków dla ochrony ludności lokalnej przed terrorem banderowskich oddziałów ukraińskich nazistów, z którymi miały umowę o wspólnej walce z sowieckimi partyzantami i polskimi oddziałami oporu z „Armii Krajowej”. Polski Sejm 15 lipca 2013 roku przyjął specjalną rezolucję, w której scharakteryzował „Wołyńskie przestępstwo” jako „czystkę etniczną z oznakami ludobójstwa”, dokonaną przez OUN i UPA, której ofiarami było około 100 tysięcy Polaków. W rezolucji Sejmu podano również liczbę Polaków, którzy zginęli w okresie lat 1942/45 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej – około 100 tysięcy osób.

Jak informowała Agencja IA Regnum, formalnym powodem do zamachu stanu na Ukrainie była odmowa prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy o stowarzyszeniu „Ukraina – UE”. W odpowiedzi, prozachodnia opozycja, wspierana przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską, obaliła Janukowycza i ogłosiła „wojnę z Rosją”. Przy tym junta kijowska, reprezentowana przez zwolenników Stepana Bandery, byłych urzędników i oligarchów, a także sportowców i ich przyjaciół kulturologów bez wykształcenia podstawowego, prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, wymiany jeńców wojennych, itp. Służby specjalne Polski, aktywnie uczestniczące w kijowskich wydarzeniach końca 2013 – początku 2014 roku, wspierają „nowe władze” Ukrainy, starając się nie poruszać tematu rzezi Wołyńskiej.

Tłumaczył Janusz Sielicki

12.10.2014 r.

Z portalu Noworosji – novorosinform:

„Смерть палачам Волыни и Донбасса”: антибандеровская акция в Польше

http://www.novorosinform.org/news/id/11652

11 października, 23:45

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 + = 92