Strona główna > Świat > Ukraina > Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła rosyjską prowokację, która miała doprowadzić do autonomii ludności węgierskiej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła rosyjską prowokację, która miała doprowadzić do autonomii ludności węgierskiej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że zapobiegła rosyjskiej prowokacji na Zakarpaciu, która miała dążyć do otrzymania autonomii przez węgierską społeczność na tym terenie.

a

Plan Kremla miał zakładać wykorzystanie konferencji mniejszości narodowych, która miała odbyć się na terenie Ukrainy pomiędzy 17 a 19 majem. Przy okazji oświadczeń o autonomii miało dojść do konfrontacji z lokalnymi nacjonalistami. Rosja dążyła do scenariusza, w którym to służby porządkowe Ukrainy użyłyby siły w celu opanowania powstałego chaosu.

Dnia 18 maja SBU rozmawiała z mężczyzną, który miał za zadanie filmować protesty. Przyznał, że zapłacono mu za to 10,000 hrywien, a samo zlecenie pochodziło od osoby, która posługiwała się komórką z rosyjskim operatorem sieci. Dodatkowo miał on być wynajmowany w tym celu przez tą samą osobę już wcześniej, chociażby przyokazji wydarzeń 2 maja w Odessie.

Człowiek ten był przesłuchany jako świadek w sprawie wcześniejszych procederów kryminalnych, zgodnie ze 110 artykułem ukraińskiego kodeksu karnego (separatyści). Na ten moment cała sytuacja zakończyła się dla niego oficjalnym ostrzeżeniem.

SBU podała również informację, że służby lokalne w Uzhhorood zlikwidowały liczne materiały propagandowe w języku węgierskim. Były one wykonane w Kijowie na zlecenie rosyjskich centrów informacyjnych. Lokalne organizacje nie miały mieć nic wspólnego z umiejscowieniem owych materiałów.

Propaganda miała zawierać teksty o następującym przekazie: „Region Berehovska: Węgrzy witają cię,” oraz „Region Berehovska: ziemia języka węgierskiego!” Same materiały miały jednak zawierać liczne błędy językowe.

W marcu szef SBU Vasil Hrytsak oświadczył, że wedle posiadanych przez niego informacji Rosja przygotowuje prowokacje oraz protesty, w których chce wykorzystać większość mniejszości narodowych żyjących na terenie Ukrainy: Bułgarów, Rusinów, Węgrów i Polaków.

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/sluzba-bezpieczenstwa-ukrainy-udaremnila-rosyjska-prowokacje-ktora-miala-doprowadzic-do

Data publikacji: 22.05.2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.