Strona główna > Świat > Śledztwo ws. zestrzelenia Boeinga… bez Malezji

Śledztwo ws. zestrzelenia Boeinga… bez Malezji

Malezji, głównego poszkodowanego kraju, nie włączono do Międzynarodowej grupy śledczej, która prowadzi dochodzenie w sprawie rozbicia się MH17, linii lotniczej Malaysia Airlines.

malezyjski boeing
malezyjski boeing

Przyczyna może być tylko jedna: Malezji nie interesuje tło polityczne katastrofy, potrzebne jej są fakty bez wypaczeń. Tak uważa profesor Uniwersytetu w Kuala Lumpur – Naeem Khan Suffia.

Według słów profesora, w odróżnieniu od Malezji, która pozostaje neutralna, członkowie Międzynarodowej grupy śledczej – Holandia, Belgia, Ukraina i Australia, dawno już znaleźli winnych – pisze „KP”.

Jak wiadomo, Malezja, która nie ma większego interesu w tym, co zachodzi na Ukrainie, nie będzie ukrywać rezultatów śledztwa. A podobno jest co ukrywać. W nieszczęśliwym locie zginęło 43 obywateli Malezji, ale premier Holandii tylko zawiadomił o tym, że „logicznym jest” uczestnictwo Malezji w śledztwie. I nic więcej. A faktycznej pracy i tak nie zaczęto.

Malezyjski profesor w wywiadzie dla gazety New Straits Times, ujawnił dziwność logiki „społeczności globalnej”: „Inne kraje w Międzynarodowej grupie śledczej mogą widzieć w nas sojusznika Rosji i (jednocześnie) dojść do wniosku, że będziemy sprzyjać przedsięwziętemu dochodzeniu, ponieważ nie osądziliśmy i nie obwiniliśmy Rosji, kiedy MH17 został zestrzelony i do teraz tego nie zrobiliśmy.”

Rezygnacja z dopuszczenia Malezji do śledztwa, narusza wszystkie normy międzynarodowe – konwencję chicagowską, w której zawarty jest regulamin prowadzania śledztwa, w sprawie katastrofy lotniczej. Sądząc po tym wszystkim, rezultaty śledztwa już są wiadome, dlatego zaczęto maksymalnie opóźniać proces. A potem nagle, te państwa wszystko o Boeingu zapomną i nie będą zmuszeni przepraszać – ani Malezji ani Rosji – pisze gazeta.

Źródło: http://3rm.info/52939-malayziyu-ne-dopustili-k-rassledovaniyu-gibeli-ee-boinga.html

Tłum. z j. ros. Asia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.