Strona główna > Bez kategorii > Skype nie powie ci czy założył podsłuch na twoje rozmowy

Skype nie powie ci czy założył podsłuch na twoje rozmowy

źródło: http://americafirstsite.com/americafirstcom/?p=544#axzz21QtTKNTM

Nowe regulacje prawne w sprawie inwigilacji, jakie są dyskutowane w wielu krajach, mogą zmusić twórców oprogramowania do platform online chat, aby wbudowali w nie backdoory w celu umożliwienia podsłuchu. Przez lata popularna usługa chat, Skype, opierała się przed wymuszeniem, aby brała udział w podsłuchu online, lecz to się mogło już zmienić. A jeśli tak się stało, Skype ci o tym nie powiedział.

W ujęciu historycznym, Skype był wielką przeszkodą dla różnych agencji stosowania prawa. Używając silnego mechanizmu kodowania oraz skomplikowanych połączeń sieci równorzędnych (peer-to-peer), Skype uważany był przez większość za niemal niemożliwy do inwigilacji. W 2007 r. policja w Niemczech skarżyła się, że nie może nadzorować rozmów na Skype i nawet wynajęła firmę, aby ta stworzyła tajne Trojany po to by móc nagrywać „podejrzane” rozmowy. W tym samym czasie, Skype szczęśliwie pracował dalej, a w sprawie nagrywania odpowiedział, że nie można przeprowadzić podsłuchu, gdyż chat jest oparty na „architekturze peer-to-peer i technikach z dziedziny kryptografii”.

Ostatnio jednak, hakerzy podejrzewają, że Skype wiosną wprowadził zmiany w swej architekturze, jakie czynią łatwiejszym możliwość „zgodnego z prawem podsłuchu” rozmów. Skype zaprzeczył oskarżeniom w komentarzu opublikowanym na witrynie Extremetech, twierdząc że zmiana struktur była upgradem i nie ma nic wspólnego z inwigilacją. Gdy znów nagabywałem spółkę w sprawie możliwości inwigilacji, żadna jasna odpowiedź nie została udzielona. Posługując się zapisami „polityki firmy”, gość od PR w Skype, Chaim Haas, ani nie potwierdził ani nie zaprzeczył tym zarzutom, twierdząc tylko że usługa chatu „współpracuje z organami przestrzegania prawa w takim zakresie, jak to jest możliwe z punktu widzenia prawa i możliwości technicznych”.

A zatem co się zmieniło? W maju 2011 r., Microsoft kupił Skype za 8,5 mld $. Miesiąc później, Microsoft otrzymał patent na technologię do“legalnej inwigilacji” zaprojektowanej do użytku z usługami VOIP, a więc takimi jak Skype, aby „skrycie kopiować komunikację wysyłaną w czasie sesji komunikacyjnej”.

http://www.slate.com/blogs/future_tense/2012/07/20/skype_won_t_comment_on_whether_it_can_now_eavesdrop_on_conversations_.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.