Strona główna > Polska > Skryte ćwiczenia NATO z bronią jądrową w Polsce

Skryte ćwiczenia NATO z bronią jądrową w Polsce

Bez rozgłosu rozpoczęły się sojusznicze ćwiczenia Steadfast Noon 17. Państwa NATO trenują użycie składowanych w Europie amerykańskich bomb termojądrowych. — W jednej z baz, w których trwają ćwiczenia, zauważono polskie myśliwce F-16. MON poinformowało tvn24.pl, że nie biorą one udziału w ćwiczeniach z bronią jądrową.

aaa

Steadfast Noon to coroczne ćwiczenia. NATO mało się nimi chwali. Trudno znaleźć jakiekolwiek oficjalne informacje na ich temat.

Nie ma jednak wątpliwości, że to jedne z ważniejszych ćwiczeń sojuszu w Europie. —   W ich ramach sprawdza się gotowość do użycia około 150 amerykańskich bomb termojądrowych B61 przechowywanych w europejskich bazach.

Skryty sprawdzian gotowości

Tegoroczna edycja ćwiczeń rozpoczęła się prawdopodobnie kilka dni temu. Poinformował o tym amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na źródła w wojsku USA.

Trzymanie ćwiczeń w ukryciu ma zapobiegać oskarżeniom NATO o potrząsanie „nuklearną szabelką”.

Jednocześnie nie są jednak objęte ścisłą tajemnicą,   —   stanowią więc pokaz gotowości Sojuszu do użycia taktycznej broni jądrowej w Europie.

Ćwiczenia odbywają się w belgijskiej bazie Kleine Brogel i niemieckiej Buchel. —   W obu przechowywane jest prawdopodobnie po 20 amerykańskich bomb termojądrowych B61, przeznaczonych do zrzucania przez małe samoloty, na przykład F-16 czy Panavia Tornado. —   To pozostałość po znacznie większym zimnowojennym arsenale ładunków taktycznych utrzymywanych w Europie przez USA.

Miłośnicy lotnictwa nagrali samoloty biorące udział w ćwiczeniach w belgijskiej bazie. Widać tam polskie F-16 z 32. —   Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz czeskie gripeny. Polacy uczestniczyli w takich ćwiczeniach już wcześniej.

Głośno zrobiło się o tym w 2014 roku w okresie silnych napięć z Rosją po inwazji na Ukrainę.   —   Wówczas MON potwierdziło, że trzy polskie maszyny brały udział w ćwiczeniach.

Teraz w odpowiedzi na pytania tvn24.pl MON potwierdziło, że —    trzy F-16 z Łaska rzeczywiście są w belgijskiej bazie Kleine Brogel.   —   Mają jednak nie brać udziału w samych ćwiczeniach Steadfast Noon.

„Uczestniczą w ćwiczeniu zgrywania komponentów powietrznych NATO” – stwierdziło ministerstwo.

Wspólna broń termojądrowa

Taka sytuacja może być efektem tego, że Polska nie jest stroną porozumienia Nuclear Sharing, polscy piloci nie mogą więc ćwiczyć użycia bomb jądrowych. —   Nie ma informacji, aby polskie F-16 były w ogóle do tego zdolne ze względu na brak odpowiednich modyfikacji.

MON w 2015 roku zapewniało, że nie prowadzi żadnych prac w kierunku przystąpienia do tego porozumienia. Polacy mogą jednak ćwiczyć wsparcie sojuszniczych maszyn formalnie biorących udział w Steadfast Noon.

Jak pisze amerykański ekspert od broni jądrowej Hans Kristensen, to tak zwany program SNOWCAT,   —    czyli udzielanie konwencjonalnego wsparcia w atakach jądrowych.

Polskie maszyny mogą być wyznaczone na przykład do eskorty czy rozpoznania. Można to określić jako „zgrywanie komponentów powietrznych NATO”.

Bomby B61 są bronią taktyczną, czyli przeznaczoną do użycia w pobliżu linii frontu, na przykład do uderzeń na centra dowodzenia i zaopatrzeniowe czy ważne węzły komunikacyjne.  Wszystko w celu wpłynięcia na przebieg walk.

—   Gdyby doszło do masowej wojny NATO-Rosja, włącznie z użyciem broni jądrowej, bomby B61 na pewno spadałyby w pobliżu polskich granic.

Amerykanie trzymają ich w Europie około 150: po 20 w bazach na terenie Belgii (Kleine Brogel), Holandii (Volkel), Niemiec (Buchel) i Włoch (Aviano i Ghedi), a 50 w tureckiej bazie Incirlik.

USA prowadzą obecnie program głębokiej modernizacji bomb B61, po której mają one być znacznie bardziej celne, a co za tym idzie skuteczne.

________________

TVN24.P

Za; http://dziennik-polityczny.com/2017/10/20/skryte-cwiczenia-nato-z-bronia-jadrowa-w-polsce/

Zobacz:

Za: https://forumemjot.wordpress.com/2017/10/26/skryte-cwiczenia-nato-z-bronia-jadrowa-w-polsce/

Data publikacji: 26.10.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *