Strona główna > Bez kategorii > Skrajnie prawicowy Jobbik świętuje urodziny

Skrajnie prawicowy Jobbik świętuje urodziny

źródło: http://www.wicipolskie.org

Paramilitarna organizacja skrajnie prawicowej partii Jobbik, Węgierska Gwardia Narodowa, zorganizowała demonstrację na placu Bohaterów w Budapeszcie w związku z piątą rocznicą swego powstania.

W centrum węgierskiej stolicy, gdzie znajduje się pomnik poświęcony bohaterom poległym w I wojnie światowej, zgromadziło się ponad 2,5 tys. gwardzistów. W poczet członków tej paramilitarnej organizacji przyjęto 130 kandydatów, którzy złożyli przysięgę wierności.

– Jest nas coraz więcej. Rząd nie zajmuje się tak ważnymi problemami jak bezrobocie i narastająca przestępczość. Będziemy walczyć o odzyskanie odwiecznych terenów węgierskich, które w 1920 roku, po podpisaniu traktatu w Trianon, zostały rozdzielone między ówczesną Czechosłowację, Rumunię i Jugosławię. Unia Europejska nie jest dla nas autorytetem. Musimy przywrócić krajowi niepodległość – oświadczył lider Jobbiku i twórca Gwardii Gabor Vona.

Wcześniej gwardziści przemaszerowali przez stolicę bulwarem Andrassy’ego ubrani w czarne mundury, przypominające uniformy węgierskich faszystów z Partii Strzałokrzyżowców, którzy rządzili na Węgrzech pod koniec II wojny światowej.Policja zablokowała ruch uliczny w centrum Budapesztu i otoczyła gwardzistów kordonem. Mimo to doszło do starć z przeciwnikami skrajnej prawicy, którzy usiłowali nie dopuścić do demonstracji. Do przepychanek doszło również na stacjach metra. Przeciwnicy gwardzistów trzymali w rękach transparenty z napisami „Stop faszystom!” i „Nie – dla rasizmu!”.

Choć policja nie zgodziła się na manifestację skrajnej prawicy, władze ugrupowania odwołały się do sądu w Budapeszcie, który anulował wydany zakaz. Zdaniem sądu zastrzeżenia policji były nieuzasadnione, ponieważ jako jedyną obawę podała ona możliwe zakłócenie ruchu drogowego w centrum miasta.

Rząd Węgier odciął się od zgromadzenia gwardzistów. Premier Viktor Orban oświadczył, że jest przeciwny demonstracji, ale musi respektować orzeczenie sądu.

Gwardia Węgierska została założona w roku 2007 przez skrajnie prawicowe ugrupowanie Jobbik (Ruch na Rzecz Lepszych Węgier), jako militarna przybudówka partii. Celem Gwardii ma być w czasie pokoju „obrona węgierskości”, a zwłaszcza popularyzowanie obrony cywilnej wśród młodzieży, m.in. poprzez naukę walki wręcz i strzelania. Gwardziści głoszą hasła antysemickie, rewizjonistyczne i rasistowskie. Urządzają przemarsze przez miasteczka zamieszkałe przez mniejszość romską twierdząc, że bronią Węgrów przed kryminalną działalnością „gangów cygańskich”.

Ze względu na głoszone hasła ugrupowanie zostało zdelegalizowane w roku 2009 przez węgierski Sąd Najwyższy. Wówczas gwardziści, którzy nie przyjęli werdyktu do wiadomości, zmienili nazwę ugrupowania na Węgierska Gwardia Narodowa i zradykalizowali swój ruch, nawiązując współpracę z ugrupowaniami neofaszystowskimi.

Obecnie celem ich ataków są nie tylko Romowie, ale również Żydzi. W 2012 roku przywódca gwardzistów Gabor Vona ostrzegł, że „węgierscy Żydzi nie utożsamiają się z dążeniami węgierskiego narodu”.

Jobbik stanowi obecnie trzecią siłę polityczną w kraju, od 2010 roku jego deputowani wchodzą w skład parlamentarnej opozycji.

Za: http://www.rp.pl/artykul/219263,927693.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.