Strona główna > Rosja > Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

W 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, rosyjskie MSZ zamieściło w mediach społecznościowych serię wpisów propagujących fałszywą, zakłamaną wizję historii dotyczącą 17 września 1939 roku.

We wtorek, w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku, rosyjska dyplomacja przeprowadziła w mediach społecznościowych kampanię, promującą rosyjską narrację historyczna dotyczącą tych wydarzeń. Według Kremla, sowieci 17 września 1939 roku nie najechali Polski, lecz wkroczyli na obszary „Białorusi i Ukrainy, okupowane przez Warszawę”. Rosjanie podważyli też polskość wschodnich terytoriów II RP i ich związki z Polską, określając je mianem „polskich terytoriów” – w cudzysłowie.

„ZSRR jest często oskarżany o najechanie Polski. Błąd! Naziści zaatakowali Polskę 1 września. Dopiero 17 września, gdy polski rząd uciekł, a siły [zbrojne Polski – red.] zostały pokonane, Armia Czerwona weszła na „polskie terytoria” – Białoruś i Ukrainę, okupowane przez Warszawę od 1920 roku” – napisali rosyjscy dyplomaci. Do wpisu dołączona fotografie czerwonoarmistów wkraczających na terytorium II RP, a także fotografie mające pokazywać entuzjazm części ludności wobec wkraczających wojsk radzieckich, m.in. do Knyszyna na Podlasiu.

Przeczytaj: Wrześniowi „goście”

Co ciekawe, anglojęzyczny profil MSZ Rosji udostępnił ten tweet, za rosyjską ambasadą

W późniejszym wpisie rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że decyzja Związku Sowieckiego ws. interwencji w Polsce „była podyktowana głównie względami bezpieczeństwa narodowego”.

„Były dwie opcje: albo niemieckie wojska osiągną to, co dotychczas było granicą ZSRR z Rosją, albo zostaną zatrzymane w stosownej odległości od niej” – oświadczyło MSZ Rosji. Zaznaczmy, że strona rosyjska pomija sprawę tajnego protokołu dołączonego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawierał rozgraniczenie stref interesów w Europie Środkowej i Wschodniej, oznaczając faktyczny rozbiór Polski. Celowo pomija się też np. wspólne fotografie żołnierzy i oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w rejonie Brześcia 20 września 1939 roku”.

W innym wpisie, MSZ Rosji nawiązuje do aneksji Zaolzia przez Polskę w 1938 roku, twierdząc, że Polska „wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji, w rezultacie Układu monachijskiego, podpisanego przez Wielką Brytanie i Francję z Hitlerem”, anektując „Śląsk Cieszyński”. Należy zaznaczyć, że chodzi o tereny zamieszkiwane w tamtym czasie w większości przez ludność polską, zajęte przez wojska czechosłowackie z pogwałceniem tymczasowego rozgraniczenia, w trakcie wojny polsko-czechosłowackiej w 1919 roku. W 1920 roku Polska, w obliczu trudnej sytuacji w wojnie z bolszewikami, została zmuszona do pogodzenia się z decyzją państw zachodnich, które przyznały ten obszar Czechosłowacji. W okresie międzywojennym ludność polska była szykanowana i poddawana silnej presji asymilacyjnej.

Powyższe wpisy były też udostępniane w języku rosyjskim. Z kolei na profilu rosyjskojęzycznym MSZ Rosji zamieszczono nagranie mające obrazować, że Armia Czerwona była na wschodzie Polski witana w pełni entuzjastycznie.

„<<Polska Kampania>> Armii Czerwonej zapewniła zjednoczenie narodów ukraińskiego i białoruskiego w nowych granicach ZSRR, przypieczętowane deklaracjami Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy” – napisano we wpisie.

Przeczytaj: „Nu, skończyła się wasza zasrana Polska!”

Wcześniej państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti twierdziła, że władze ZSRR „podjęły decyzję o przeprowadzeniu przez oddziały Armii Czerwonej operacji, mającej na celu ochronę życia i majątku Ukraińców i Białorusinów mieszkających we wschodnich obwodach państwa polskiego” już po tym, gdy państwo polskie „rozpadło się”.

Czytaj także: Były szef administracji prezydenta Rosji twierdzi, że ZSRR nie okupował Polski

 

Jak informowaliśmy wcześniej, rosyjskie ministerstwo obrony uruchomiło nową stronę internetową Pakt1939.mil.ru, na której opublikowano zestaw dokumentów archiwalnych z czasów II wojny światowej. Jak wskazuje nazwa strony, dotyczy ona tematyki związanej z paktem Ribbentrop-Mołotow, który został podpisany 80 lat temu w Moskwie. Resort powołując się na „ochronę prawdy historycznej” opublikował na niej zestaw dokumentów archiwalnych z czasów II wojny światowej, pochodzących z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony FR. Wyraźnie mają one wspierać tezę Kremla, według której w 1939 roku sowieckiej agresji nie było, a Polska, podobnie jak III Rzesza, była „zagrożeniem dla ZSRR”.

Zobacz: Deklaracja szefów MSZ Polski, Rumunii i krajów bałtyckich w 80. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow

Przeczytaj: Holandia: pięciu ambasadorów, w tym Polski, sprzeciwia się fałszowaniu historii przez Rosję

Instytut Pamięci Narodowej zareagował na to oświadczeniem, zaznaczając, że dokumenty te nie wnoszą nic nowego, a służyć mają jedynie „rosyjskiej propagandzie historycznej”, próbującej ukazać Polskę jako państwo paktujące z III Rzeszą tuż przed II wojną światową.

Jak informowaliśmy, szef rosyjskich archiwów państwowych twierdzi, że za wywołanie II wojny światowej odpowiadają Polska i sojusznicy zachodni, głównie Francja i Wielka Brytania, a ich polityka uzasadniała pakt Ribbentrop-Mołotow. Taki wydźwięk ma też otwarta w Moskwie wystawa dot. początków II WŚ.

Przeczytaj więcej: Rosja usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow. Szef Rosarchiwu: był rezultatem polityki Polski i aliantów

Kilka lat temu pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiał też Władimir Putin, twierdząc, że ZSRR musiał zawrzeć pakt z III Rzeszą w trosce o bezpieczeństwo. Próbował przy tym przerzucać na Polskę odpowiedzialność za wybuch wojny. Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał pakt Ribbentrop-Mołotow do zajęcia Zaolzia przez Polskę. Przypomnijmy, że pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiają też historycy białoruscy.

Przeczytaj: Białoruski pisarz dumny z dziadka „który 17 września wyzwalał Białoruś od Polaków”

Twitter / Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/skandaliczne-wpisy-i-klamliwa-narracja-msz-rosji-w-80-rocznice-agresji-zsrr-na-polske/

17.09.2019

3 thoughts on “Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

  1. I Sowieci i Hitlerowscy naziści to nic innego jak światowa żydo-chazaria, finansująca obie strony stworzonego przez siebie konfliktu w swojej drodze do zapanowania nad światem. I po co te wszystkie krętactwa? Stary heglowski sposób. Swoich umieszcza się po obydwu stronach konfliktu i zawsze się wygrywa. Wszystkie wojny i rewolucje zorganizowała i wygrała żydo-chazaria. I zobaczcie, kto teraz panuje nad światem? CHAZARSKIE ŻYDOSTWO. I dopóki z nimi nie zrobią LUDZIE porządku to zginą całe narody, zostawiając żydo-chazarskim bandytom troszkę niewolników do ich obsługi.

    Proponuję judaizm i syjonizm uznać za nieuleczalne choroby psychiczne zagrażające ludzkości. Bo to są faktycznie choroby.

  2. Właściwie nasza białostoczczyzna to też tereny białoruskie, ale jako mieszkanka cieszę się, że nie trafiliśmy do ZSRR. I nie nalegam, żeby nas przyłączyć do Białorusi. Chociaż może Białoruś jest bardziej niezależna od Putina niż Polska od UE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.