Skąd biorą się depresje i samobójstwa farmerów?

Czy to co niszczy pszczoły również paraliżuje naszych farmerów?

a

Kiedy mąż Ginnie Peters, farmer, popełnił samobójstwo po nagłej zmianie nastroju, trafiła w samo sedno mówiąc:

Środki chemiczne stosowane przez farmerów, zobaczcie co robią owadom. Rujnują ich system nerwowy. Jak działają na farmerów?

Nikt nie zaprzeczy, że współczesne rolnictwo drastycznie różni się od tego w latach 1950, i obecnie potrzebuje dodatkowych wymogów, eksperckiej wiedzy i stresu niepewności. Większość farmerów nie angażuje się w to dla wysokich zysków.

Ale EPA od dawna zaprzecza temu, że ich doświadczenia z narażeniem na pestycydy bezpośrednio wiążą się z objawami psychologicznymi, chorobami psychicznymi, zmianami behawioralnymi i wysokim wskaźnikiem samobójstw. Mimo że te objawy wywołane przez takie narażenie, i wyniki własnych badań EPA od dziesiątków lat, doprowadziły do takiego samego wniosku.

Farmerzy także służą naszemu krajowi – czy nasz rząd pozostawił tych nie podejrzewających niczego na służbie w niebezpiecznej pułapce, takiej samej jak wojskowych wracających do kraju z tajemniczymi chorobami?

Lorann Stallones, profesor epidemiologii i psychologi z Colorado State University mówi:

Od lat trwa wysoki poziom zaprzeczania w społeczności farmerskiej, że istnieje choroba psychiczna, kropka.

Ale nastąpiła zmiana – po części dlatego, że więcej ludzi mówi o zaburzeniach psychicznych.

Ostatnio Scientific American poinformował:

Niektóre badania sugerują, że stosowane przez farmerów na polach chemikalia mogą zmieniać pewne chemikalia mózgu.

Peters i jego małżonka byli wśród 89.000 farmerów i innych użytkowników pestycydów w Iowa i Północnej Karolinie, którzy uczestniczyli w badaniu zdrowia rolników prowadzonego przez Krajowy Instytut Nauk Zdrowia Środowiskowego [NIEHS].

W ubiegłym miesiącu epidemiolog Freya kamel i jej koledzy poinformowali, że spośród 19.000 badanych, ci którzy używali 2 rodzajów i 7 poszczególnych pestycydów, mieli zwiększone ryzyko diagnozy depresji. Ci którzy stosowali insektycydy chlorowcoorganiczne mieli do 90% większe ryzyko diagnozy depresji, niż ci którzy ich nie stosowali. Jeśli chodzi o fumiganty, ryzyko zwiększało się do 80%.

[…]

Z badań przeprowadzonych na szczurach wynika, że wystąpiły u nich zmiany w komórkach mózgowych, neuroprzekaźnikach i produkcji kwasu ochronnego. To wszystko wpływa na mózg i hormony.

[…]

Scientific American:

Na przykład dr Beate Ritz, neurolog i profesor na University of California, Los Angeles, wykryła, że Kalifornijczycy narażeni na pestycydy maja większe ryzyko choroby Parkinsona. […]

Why Are the Farmers Depressed and Suicidal?

Źródło: http://www.activistpost.com/2014/10/why-are-farmers-depressed-and-suicidal.html

Heather Callaghan – 9.10.2014, tłum. Ola Gordon.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *