Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Siły specjalne USA opublikowały studium na temat obalania obcych rządów

Siły specjalne USA opublikowały studium na temat obalania obcych rządów

W tygodniku Newsweek pojawił się nagłówek mówiący: „Amerykańska szkoła sił specjalnych publikuje nowy przewodnik dotyczący obalania zagranicznych rządów”. O ile nam wiadomo, Newsweek był jedynym ważnym medium głównego nurtu, które zauważyło, że amerykańskie wojsko otwarcie chwali się wcześniejszymi i przyszłymi zdolnościami wspierania tajnych operacji mających na celu zmianę zagranicznych reżimów.

Tę liczącą 250 stron pracę zatytułowaną Support to Resistance: Strategie Purpose and Effectiveness (Wspieranie opozycji: Strategiczny cel i skuteczność) opublikował Joint Special Operations University (Uniwersytet Połączonych Operacji Specjalnych) podległy Amerykańskiemu Dowództwu Operacji Specjalnych będącemu centrum dowodzenia armii, które nadzoruje wszystkie tajne misje realizowane z Bazy Sił Powietrznych MacDill na Florydzie.

„To opracowanie posłuży jako wzorcowa pozycja na temat ruchów oporu mająca pomagać oddziałom realizującym operacje specjalne oraz ich przywódcom cywilnym” – czytamy we wstępie do tej publikacji.

Studium analizuje 47 przypadków operacji sił specjalnych USA będących interwencjami w różnych krajach w latach 1941-2003. Spośród 47 przeanalizowanych przypadków 23 uznano za „udane”, 20 za „porażki”, dwa sklasyfikowano jako „częściowo udane”, a dwa kolejne – oba z okresu II wojny światowej – jako „niejednoznaczne”, ponieważ szeroko zakrojona batalia i tak doprowadziła do zwycięstwa aliantów.

Przymus był najskuteczniejszą metodą w trzech czwartych przypadków sukcesu lub częściowego sukcesu, podczas gdy zakłócenie działało w nieco ponad połowie przypadków, zaś zmiana reżimu przyniosła pożądany skutek tylko w 29 procentach omawianych przypadków.

Badanie nie obejmowało obecnych zastępczych wojen amerykańskich, które prowadzono w ostatnim dziesięcioleciu w takich miejscach, jak Syria, Libia czy Ukraina, i wspomina o nich jedynie mimochodem.

Tłum. Nexus

Źródło: https://www.zerohedge.com/news/2019-05-11/us-special-forces-command-issues-new-guide-overthrowing-foreign-governments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.