Strona główna > Rosja > Siergiej Ławrow: „Atak na obywateli Rosji to atak na Rosję”

Siergiej Ławrow: „Atak na obywateli Rosji to atak na Rosję”

Siergiej Ławrow: „Atak na obywateli Rosji to atak na Rosję”.

a

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po raz pierwszy oświadczył, że Moskwa będzie rozważać ataki na rosyjskich obywateli jako atak na Rosję. „Jeśli zostaniemy zaatakowani, to oczywiście odpowiemy”, powiedział Siergiej Ławrow w dzisiejszym wywiadzie dla rosyjskiego kanału anglojęzycznego Russia Today.

Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiedział się na temat kryzysu na Ukrainie i możliwych odpowiedzi Moskwy na eskalację napięcia amerykańskiej administracji.

Siergiej Ławrow udzielił wywiadu w języku angielskim i on w istocie stał się bezpośrednią odezwą do społeczności Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych ponad głowami amerykańskiej administracji i europejskich rządów. Ton wywiadu pokazuje, że Moskwa nie zamierza dalej godzić się z ogromną ilością kłamstw, zniekształceniami polityki Rosji, prowokacjami władz w Kijowie i intrygami administracji Obamy u swoich granic.

Jeszcze żaden wywiad Siergieja Ławrowa dotyczący wydarzeń na Ukrainie nie był sformułowany w tak twardym i zdecydowanym tonie. Szef rosyjskiego MSZ-u, jeden z najbardziej doświadczonych światowych dyplomatów, przeprowadził „czerwoną linię”, za którą Kreml nie da nastąpić neonazistowskiej juncie w Kijowie i jej opiekunom w Waszyngtonie.

Ameryka, powiedział Siergiej Ławrow, zajmuje się przekładaniem winy na cudze barki, oskarżając Rosję o wydarzenia na Ukrainie. Według Ławrowa Rosja nie zamierza tolerować naruszania jej interesów lub ataków na swoich obywateli.

„Jeśli zostaniemy zaatakowani, to oczywiście odpowiemy. Jeśli zostaną naruszone nasze prawomocne interesy, bezpośrednio naruszone interesy rosyjskich obywateli, jak miało to miejsce w Osetii Południowej, nie widzę innego wyjścia, jak tylko odpowiedzieć zgodnie ze wszystkimi normami prawa międzynarodowego.”

Wspomnienie Osetii Południowej jest związane z „wojną kaukaską”, która wybuchła przez proamerykański reżim prezydenta Micheila Saakaszwilego. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku wojska Gruzji rozpoczęły ostrzał stolicy Osetii Południowej. Wśród głównych celów była także baza rosyjskich sił pokojowych w pobliżu Cchinwali. Batalion pokojowy znajdował się w Osetii Południowej zgodnie z prawem, zgodnie z porozumieniem Rosji, Gruzji i Osetii Południowej od 1992 roku. Wojska gruzińskie naruszyły je i zabiły 12 rosyjskich żołnierzy. 150 zostało ciężko rannych. Moskwa została zmuszona do rozpoczęcia operacji „przymuszenie do pokoju”. Ona zakończyła się pełnym rozgromieniem wojsk Saakaszwilego.

Siergiej Ławrow nie ukrywał, że cierpliwość Moskwy wyczerpała się, kiedy stało się całkowicie jasne, że „kijowskim protektoratem” bezpośrednio kieruje Waszyngton. To pokazała, według niego, właśnie zakończona wizyta w Kijowie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Biały Dom całkowicie szczerze przeszedł na „ręczne kierowanie” swoimi podopiecznymi w Kijowie, zaznaczył Ławrow:

„Istotne jest, że w czasie wizyty wiceprezydenta Josepha Bidena w Kijowie w dniach 21-22 kwietnia władze Kijowa ogłosiły wznowienie operacji antyterrorystycznych. Decyzję o rozpoczęciu operacji w Kijowie podjęto po przyjeździe dyrektora CIA Johna Brennana, który był w Kijowie 13 kwietnia. Dlatego nie mam powodów, aby nie wierzyć, że Stany Zjednoczone kierują tym show.”
Siergiej Ławrow odrzucił jako fałszywe wszystkie oskarżenie pod adresem Rosji o rzekome zaangażowanie w zamieszanie na wschodzie Ukrainy i o przygotowanie Moskwy do agresji wobec Kijowa:

„Wojska rosyjskie są na terytorium Rosji. Rosja wydała wniosek o kontrolę w ramach tzw. Dokumentu Wiedeńskiego 2011 roku i Traktatu o otwartym niebie: inspektorzy odwiedzili obszary rozmieszczenia wojsk biorących udział w ćwiczeniach, i prowadzili loty obserwacyjne nad tymi obszarami. Żaden z nich – ani Amerykanie, ani Ukraińcy, ani Europejczycy – nie znalazł żadnego dowodu na udział Rosji w zagrażających Ukrainie działaniach wojskowych.”

Siergiej Ławrow wyraził również zdziwienie, że sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowach sam na sam przyznaje radykalizm i ekstremizm władzy w Kijowie, ale publicznie mówi co innego. A już całkiem niesamowitymi nazwał on zarzuty Stanów Zjednoczonych o to, że wszystkie budynki administracyjne w Kijowie zostały przejęte przez protestujących bandytów całkiem legalnie.
„Ukraina to tylko jeden przejaw amerykańskiej niechęci do ustępstw w bitwie geopolitycznej”. I byłoby dobrze, jeśli Stany Zjednoczone nauczyły się myśleć nie tylko o własnych interesach geopolitycznych, ale także o prawach zwykłych ludzi.

Za: http://polish.ruvr.ru/2014_04_23/Siergiej-Lawrow-Atak-na-obywateli-Rosji-to-atak-na-Rosje-1511/

Data publikacji: 23.04.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.