Strona główna > Syjonizm i jego zagrożenia > Shadow profile na pejs-zbuku

Shadow profile na pejs-zbuku

pejs

facebook-profile-shadows2Co to jest shadow profile na facebooku i dlaczego powinno Cię to obchodzić

Po ostatniej fali obaw w sprawie przecieków informacji o użytkownikach pejs-zbuka, pojawiła się nowa fala obaw o bezpieczeństwo na tle zamieszczonych na pejs-zbuku „zacienionych profili”.

„Shadow profile” brzmi jak coś, co może mieć agent CIA – ale jeśli jesteś użytkownikiem pejs-zbuka, to masz taki zacieniony profil, niezależnie od tego czy jesteś realnym Jamesem Bondem czy po prostu księgowym z Pikutkowa.

Czym zatem jest ten shadow profile facebooka, i co się za nim na ciebie czai?

Shadow profile jest plikiem, w którym pejs-zbuk przechowuje dane na twój temat, jakie pobiera z analizy informacji, jakie znajomi użytkownika dostarczają dobrowolnie. Nie powinieneś go w ogóle zobaczyć, a nawet wiedzieć, że istnieje. Ten zbiór informacji może zawierać numery telefonów, adresy e-mail i inne istotne dane dotyczące użytkownika, jakich on sam na pewno nie chciałby umieścić na swoim publicznym profilu.

Nawet jeśli nigdy nie udostępniłeś pejs-zbukowi swego drugiego adresu mailowego, czy też numeru telefonu domowego, mogą mieć go w pliku, ponieważ każdy, kto używa funkcji „Find My Friends” umożliwia pejs-zbukowi skanowanie swoich kontaktów. Więc jeśli twój znajomy ma twoje dane kontaktowe na swoim telefonie i korzysta z tej funkcji pejs-zbuka, to pejs-zbuk może powiązać ze sobą twoje dane oraz te informacje i dodać to do pliku na twój temat.

Ostatnio pejs-zbuk ogłosił, że naprawiono błąd, który przypadkowo ujawnił tę ukrytą informację kontaktową dla sześciu milionów użytkowników. Ich mea culpa nie została zbyt dobrze przyjęta, ponieważ naruszenie bezpieczeństwa ujawniło, iż serwis społecznościowy gromadził takie dane na temat wszystkich swych użytkowników i zajmował się sporządzaniem zacienionych profili od wielu lat.

Część ludzi, która korzysta z narzędzia „Pobierz swoje informacje” (Download Your Information – DYI), mogła zobaczyć dokumentację, jaką gromadził pejs-zbuk, jak również informacje, które zamieścili ich znajomi. Tak więc, jeśli ściągnąłem moje informacje i zostałem dotknięty błędem, to mogłem zobaczyć adresy mailowe i numery telefonów moich znajomych, których nie zamieścili oni do publicznej wiadomości.

Chociaż pejs-zbuk skorygował ten błąd, nie spowodowało to zatrzymania działania programu gromadzenia dodatkowych informacji na temat osób. A badacze problemu analizujący liczby mówią, że błąd ten jest faktycznie bardziej zaawansowany, niż początkowo twierdził pejs-zbuk. Słowem, wyciekło ze cztery razy więcej danych, niż oficjalnie przyznał pejs-zbuk.thumb

Choć decyzja o publicznym przyznaniu się do błędu to krok w dobrym kierunku, mimo to wyciek jest niepokojący, ponieważ pokazuje, jak mało mamy kontroli nad naszymi danymi, gdy korzystamy z takich usług jak pejs-zbuk. Dowodzi też, że pejs-zbuk nie prosi o wybaczenie za gromadzenie prywatnych informacji, lecz po prostu przeprasza za błąd. Zacieniony profil nadal będzie żyć, jak poprzednio.

Większość ludzi rozumie, że pejs-zbuk może zobaczyć, archiwizować i dokonywać obróbki szczegółów dobrowolnie wstawionych na stronę. Lecz zacienione profile do gromadzenie danych w okrężny sposób to szpiegostwo, a użytkownicy nie mają kontroli nad tym, co zostało zebrane. Przestajemy się martwić o to, czym sami się dzielimy na pejs-zbuku, a zaczynamy się martwić o to, co nasi znajomi, do których mamy zaufanie osobiste, będą robić, czy będą np. korzystać z programów, które zbierają nasze własne prywatne dane.

Faktem jest, że pejs-zbuk klaruje to wyraźnie w polityce prywatności, tylko, że nikt nie zawraca sobie głowy, żeby to przeczytać.

Pejs-zbuk zwany dla niepoznaki Facebook

Zacienione profile zawierają informacje, jakie wiele osób upubliczniło w różnoraki sposób; mnóstwo ludzi ujawniło dane o numerach telefonu i adresie, że można je bez trudu odnaleźć za pomocą prostego wykrywania via Google Search. Jeśli chcesz zatrzymać te dane dla siebie, to ten biznes zacienionego profilu będzie na ciebie czyhać. Jeśli nawet nie masz nic przeciwko, aby pejs-zbuk grzebał u twoich znajomych, mimo to należy się obawiać, żeby następnym razem te zacienione profile nie zrobiły z tego publicznych newsów, bo takie eksploracje prywatnych danych mogą być potencjalnie bardzo szkodliwe. Wyobraź sobie, że twoje dane z kart kredytowych lub numer PIN wylądują na widoku publicznym.

shadow-3-650x0

źródło: http://www.digitaltrends.com/social-media/what-exactly-is-a-facebook-shadow-profile/

przygotował: stophasbara

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.