Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Setki tysięcy protestujących na całym świecie podczas weekendu, przekazy medialne nieobecne

Setki tysięcy protestujących na całym świecie podczas weekendu, przekazy medialne nieobecne

W weekend (zapiątek/red), 10. października, tuziny zorganizowanych niezależnie od siebie dużych protestów obsypały glob w związku z kontynuacją wzrastających napięć na Środkowym Wschodzie. Pomimo setek tysięcy ludzi, którzy wyszli na ulice całego świata, z ćwierć milionem w samych tylko Niemczech, przekaz państwowych mediów (nie)spodziewanie milczał odnośnie tych wydarzeń.

Tutaj pięć spośród tych światowych protestów:

„Ćwierć miliona” ludzi protestowało przeciwko TPP i korporacjokracji w Niemczech- razem z powiązanymi protestami w innych europejskich miastach takich jak Amsterdam czy Londyn

Oszacunkowany na silne 250 tysięcy protest, mający miejsce w Berlinie przeciwko „umowie o wolnym handlu” Trans-Pacyficznego Porozumienia, odbył się jako wielki ruch przeciwko korporacjokracji. Protesty obecnie rozszerzyły się na Londyn, Amsterdam i inne europejskie miasta.

„Jest to największy protest, jaki ten kraj [Niemcy] widział od wielu lat”, powiedział we wzniosłym przemówieniu do protestujących Christopf Bautz z obywatelskiego ruchu Compact.

Zorganizowany w 20. rocznicę Marszu Miliona Ludzi “Justice or Else” miał miejsce w Waszyngtonie i w całej Ameryce.

Marsz Miliona Ludzi był pierwotnie protestem zorganizowanym przez Louisa Farrakhana w 1995 roku. Jest to ruch związany z Narodem Islamu i zjednoczeniem afrykańskich Amerykanów- mężczyzn i kobiet ponad różnymi problemami, z zamiarem połączenia się i rozwiązania ich jako naród.

10 października Farrakhan poprowadził „Justice or Else” – dwudziesto rocznicowy marsz w Waszyngtonie. Liczebność sprawiła, ze protest zdominowała stanowa policja.

Zgodnie z doniesieniami The Guardian: „Rodziny [nieuzbrojonych czarnych mężczyzn o kobiet zabitych przez policję w ostatnim czasie] zwróciły się do uczestników marszu, aby nie zapominali imion Michael’a Browna, Trayvon’a Martina i Sandry Bland”.

Farrakhan powiedział, że „planuje dostarczyć bezkompromisową wiadomość i wezwać rząd Stanów Zjednoczonych do odpowiedzi na nasze uzasadnione legalne skargi”.

Bez względu na to, czy zgadzacie się czy nie z każdym szczegółem osobistej filozofii Farrakhana, praktyczne jednoczenie ludzi publicznie w proteście powinno być rozpatrywane jako główny cel i w tym sensie było to zwycięstwo.

W 2015 roku widzimy ożywione pokolenie czarnych aktywistów. Idzie to ramię w ramię z generalnie na nowo rozkwitającym kulturowym aktywizmem.

To wydarzenie mogłoby być rozważane jako dzień jedności dla nowego pokolenia czarnych aktywistów i aktywistów jako całości, ponieważ każdy aktywista czerpie korzyści z rozprzestrzeniania się kultury aktywizmu.

Antyislamscy „aktywiści” twierdzili, że będą kontr-protestować, ale niewiele wydarzyło się na tym froncie. większą obecność zanotowali w Teksasie i Arizonie. Antyislamski protest został dziwnie nazwany „Globalnym wiecem na rzecz Ludzkości” (przeciwko islamowi).

Pokojowy protest w Turcji został zbombardowany – ponad 80 zabitych, protesty trwają, obywatele rozwścieczeni

https://www.youtube.com/watch?v=EYugoRjseeo

Zgodnie z doniesieniem Pontiac Tribune: „Demonstracja dla pokoju dramatycznie zmieniła się w demonstrację przerażającej przemoc, w sobotę, kiedy dwie silne bomby zdetonowane wśród tłumu uczestniczącego w pokojowym wiecu w Ankarze, w Turcji, pozostawiła znaczne liczby rannych i 128 osób zabitych”.

„Tysiące obywateli Turcji zebrało się w następstwie śmiercionośnego ataku na pokojowej demonstracji w Ankarze- jednak ci żałobnicy i demonstranci otwarcie i ze znacznym nasileniem przerzucili ciężar skutkującego rzezią zamachu na prezydenta Recepa Tayyjpa Erdogana”, kontynuuje artykuł.

„Świadkowie i członkowie opozycyjnej partii zebrali się razem z rodzinami ponad stu ofiar, aby obwinić rząd za kompletną porażkę w zapewnieniu bezpieczeństwa dla sobotniego wydarzenia, które zostało później spotęgowane, kiedy policja turecka odmówiła wpuszczać karetki na miejsce i użyła gazu łzawiącego w stosunku do uczestników bezpośrednio po eksplozji”.

Działania, jakie podjął rząd Turcji aby blokować karetki pokazuje jego stanowisko, ale perspektywa, że rząd właściwie stał za bombardowaniem – do pewnego stopnia – jest co najmniej mówiąc niepokojąca.

Naród turecki ma dość własnego rządu, tak jak wielu obywateli na świecie w dniu 12. października 2015 roku. Turecki rząd następnie ocenzurował Twittera i inne sieci społecznościowe w celu zniweczenia protestów. Kochający „wolność” rząd Stanów Zjednoczonych kontynuuje sprzymierzanie się z Turcją pomimo tego, że kraj ten zupełnie nie ma szacunku do ludu Kurdów, praw człowieka, wolności przemówień i pomimo współpracy z radykalnymi islamistami.

Tysiące w Indiach, wśród nich wielu rolników, zablokowało kilka pociągów i maszerowało ulicami w proteście wobec nieudanych zbiorów bawełny

Nieudane zbiory bawełny spowodowały surowy podmuch wśród rolników i dla lokalnej gospodarki w Indiach ostatnimi czasy. Przynajmniej 15 rolników popełniło samobójstwa, a obecnie obywatele organizują marsze i blokują pociągi.

Incydent ze zniszczonymi uprawami bawełny popycha rolników do wszczęcia dochodzenia, dlaczego plony się nie udały, podnosząc kwestię możliwość sprzedaży rolnikom podrobionych pestycydów. Głównym szkodnikiem odpowiedzialnym za nieudane plony dwóch trzecich upraw bawełny był mączlik.

Zgodnie z doniesieniem NDTV, „Minister Gospodarki Unii poprosił o raport na temat podrabianych pestycydów dostarczanych rolnikom uprawiającym bawełnę. Rząd stanowy wystosował dyrektywę skierowaną do zastępców komisarzy w dystryktach, aby opracowali listy poszkodowanych rolników, którzy popełnili samobójstwa”.

Dodatkowo, „Kongres Młodych” (nazywany JKPYC) zebrał się, aby oprotestować rządy PDP-BJP w Indiach. „Aby zaprotestować przeciwko porażce rządu PDP-BJP we wszystkich dziedzinach, JKPYC (Jammu and Kashmir Pradesh Youth Congress) [Kongres Młodych dystruktów Jammu i Kashmir Pradesh] podejmie jutro ogólno stanowy wiec”, czytamy w artykule z New Indian Express. Oczywiście, wiele dzieje się za kulisami w Indiach.

Na Białorusi miał miejsce przedwyborczy protest

Ze względu na nadchodzące wybory prezydenckie na Białorusi, spekulowano, czy prezydent urzędujący od 1994 roku, Aleksander Łukaszenko, otrzyma nadanie na piątą kadencję. (Uwaga autora: Po protestach; Łukaszenko faktycznie wygrał.)

Białoruś nie ma szczególnie dobrych relacji z węzłami takiej wschodniej potęgi, jaką jest Unia Europejska – chociażby nałożone na Białoruś sankcje- a naród utknął w ekonomicznym bagnie z powodu swojego sojuszu z Rosją.

Białoruś jest jednym z czerech post-sowieckich państw sprzymierzonych z Rosją w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej [Eurasian Economic Union – EEU], założonej około półtora roku temu. Obejmuje ona Białoruś, Kazachstan, Armenię i Kirgistan. Unia Europejska nie odnosi się życzliwie do niezależnych ekonomicznych sojuszy takich jak EEU.

Ze względu na niechęć wpływowych ludzi do Białorusi, sankcje najwyraźniej poruszyły zwykłych obywateli.

Aby mieć rzeczywisty obraz tego, co dzieje się w sferze politycznej na Białorusi, trzeba by zrobić głębsze dochodzenie, ale po tym, co możemy zobaczyć na powierzchni widać, że naród białoruski jest niezadowolony z przywódcy od przeszło dwudziestu lat, tak samo jak ze względu na okoliczności, w których uwięzili ich wpływowi ludzie.

Dodatkowo do wyżej wspomnianych protestów, weekend ten był świadkiem witającego prezydenta Obamę „protestu za bronią”, gdy ten „pocieszał” rodziny z Oregonu dotknięte przez wydarzenia z niedawnej strzelaniny na uniwersytecie. Odbyła się też ostateczna potyczka z organizacją Planned Parenthood w St. Paul w Minessocie i wiele protestów, o których większość ludzi nie słyszała.

Miejmy nadzieję, że zdolność ludzi do organizowania się w obronie tego, w co wierzą, będzie trwać nadal i zwiększać swój zasięg na cały świat, w słusznych i niesłusznych kwestiach (odpowiednio do osobistego postrzegania) konkurujących w paradygmacie umocowanych i żarliwych ludzi na wszystkich frontach.

Rozprzestrzenianie się kultury aktywizmu może uleczyć bolączki potulnych narodów.

Cassius Methyl

Tłum. Work Buy Consume Die

12 października, 2015

Źródło: http://theantimedia.org/hundreds-of-thousands-protest-globally-over-weekend-media-coverage-absent/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.