Strona główna > Rosja > Sen Korwina-Mikke spełnia się w Rosji (2): Ludność Rosji topnieje w oczach

Sen Korwina-Mikke spełnia się w Rosji (2): Ludność Rosji topnieje w oczach

Sytuacja w Rosji jest nie tylko efektem panoszenia się tam hiperkapitalistycznego systemu socjalizmu komunistyczno-liberalnego, ale również dławienia za Jelcyna i Putina hasła-postulatu: „Rosja dla Ruskich”, identycznego w swej wymowie ze zwalczanym za prezydentury A. Kwaśniewskiego hasłem: „Polska dla Polaków-Słowian”. I nie da się jej naprawić bez odwołania się do hasła solidarności międzysłowiańskiej: „Słowiańszczyzna dla Słowian”, które powinno wreszcie wyprzeć partykularne szowinistyczne marzenia o „Wielkich Polskach” czy „Rosyjskich Imperiach”. (GG.)

*

„Golikowa poinformowała, że ludność Rosji dosłownie topnieje w oczach

Pani wicepremier wskazała, że w ciągu czterech miesięcy 2019 roku ludność Rosji zmniejszyła się o 149 tys. osób.

Petersburg, 2 lipca [2019]. /TASS/ Ubytek naturalny ludności za cztery miesiące 2019 roku wyniósł 149 tys. osób, ludność Rosji dosłownie topnieje w oczach. Poinformowała o tym we wtorek wicepremier Federacji Rosyjskiej Tatiana Golikowa na spotkaniu z członkami naukowo-edukacyjnego klastra medycznego w północno-zachodnim okręgu federalnym „Zachodni”.

„Dwa narodowe cele mają dla nas kluczowe znaczenie: jest to przyrost naturalny ludności i wydłużenie życia (…) Ludność naszego kraju dosłownie topnieje w oczach. W ciągu czterech miesięcy 2019 roku ubytek naturalny ludności wyniósł u nas ok. 149 tys. osób. Oznacza to, że liczba urodzeń u nas spada, a śmiertelność zmniejsza się nie tak szybko, jak byśmy tego chcieli” – powiedziała Golikowa.

Pani wicepremier wyjaśniła, że w wielu regionach Rosji świadomie zaniżano wskaźniki śmiertelności z powodu chorób nowotworowych i chorób układu sercowo-naczyniowego, a także wskaźniki zewnętrznych przyczyn zgonów, takich jak np. wypadki drogowe. „W pogoni za „dobrymi” wskaźnikami bardzo wiele regionów kraju poprawiało swoje sprawozdania statystyczne” – zaznaczyła Golikowa, podkreślając przy tym, że w pewnym momencie to zaniżanie wskaźników przyczyn śmierci stało się już niemożliwe, bo gwałtownie zaczęły rosnąć grupy innych chorób, w tym „grupy chorób, od których się nie umiera”.

Według Golikowej, gdy tylko ministerstwo zdrowia i ministrowie odpowiedzialni w rządzie za sprawy społeczne zaczęli krytykować przeanalizowaną sytuację ze śmiertelnością – to wskaźniki zaczęły rosnąć. „Na przykład, województwo woroneżskie zademonstrowało ubiegłoroczny wskaźnik zwiększenia się śmiertelności z przyczyn onkologicznych wyższy o 1,2 % w porównaniu z rokiem 2017, a za cztery miesiące [2019 roku] – wskaźnik ten był już wyższy o 20 %. Zaś województwo iwanowowskie zademonstrowało nam wzrost w ciągu czterech miesięcy [2019 roku liczby przypadków] śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 35,9 %” – powiedziała pani wicepremier.

Podkreśliła ona, że w związku z tym federalne organizacje medyczne powinny brać aktywny udział w analizie sytuacji. „Bez waszego profesjonalnego zaangażowania w regionach – to znaczy w znacznej ich ilości, nie we wszystkich – pozytywne procesy mogą nie wystąpić” – powiedziała Golikowa, zauważając, że w regionach zauważalne są zarówno braki kadrowe, jak i braki edukacyjne.”

Tłum. Grzegorz Grabowski

Tekst oryginalny: Голикова заявила, что Россия катастрофически теряет население https://tass.ru/obschestvo/6622552 (02.07.2019).

Tatiana Golikowa (ur. 1966 w woj. moskiewskim) to typowa postać z putinowskiej karuzeli stanowisk: była już wiceministrem finansów (2002-2007), ministrem zdrowia (2007-2012), pomocnikiem prezydenta FR (2012-2013), przewodniczącą Izby Rozrachunkowej FR (2013-2018), a od maja 2018 r. jest wicepremierem rządu Rosji.

* * *

Styczeń-maj 2019 – spadek urodzeń o 8 %:

Ludność Rosji w styczniu-maju 2019 roku zmniejszyła się o 180,4 tys. osób, czyli ubytek był o ponad 22 % większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wynika z danych Rosstatu [Росстат – Federalna Służba Statystyki Państwowej]. Według danych tego urzędu, w przedmiotowym okresie liczba urodzonych wyniosła 600,2 tys. osób, czyli była mniejsza w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o prawie 8 %. Liczba zmarłych w styczniu-maju br. wyniosła 780,6 tysięcy osób. Także ten wskaźnik ten obniżył się o 2,2 % w porównaniu z okresem styczeń-maj 2018 r. (…) Rosstat poinformował w styczniu, że w 2018 r. liczba ludności Rosji zmniejszyła się po raz pierwszy od 2009 roku. Ogłoszono, że wyniosła ona 146 837 088 osób. Potem Rosstat jeszcze obniżył szacunek liczby ludności Rosji w 2018 roku. Według najnowszych danych tego urzędu, liczebność ta wyniosła 146 830 576 osób.

Źródło: В России ускорилось сокращение населения (Przyspieszona depopulacja Rosji) https://rns.online/society/V-Rossii-uskorilos-sokraschenie-naseleniya–2019-07-17/ (17.07.2019).

* * *

Słowniczek pojęć:

Czy możliwy jest kapitalistyczny socjalizm komunistyczno-liberalny? – Jak najbardziej, a jest to, jak przekonuje nas prof. Henryk Kiereś, synteza dwóch groźnych odmian socjalizmu.

Zob.: Kapitalistyczny socjalizm komunistyczno-liberalny jest syntezą socjalizmów https://wolna-polska.pl/wiadomosci/kapitalistyczny-socjalizm-komunistyczno-liberalny-jest-synteza-socjalizmow-2019-07 (04.07.2019).

* * *

Pieśń Szymona Sliepakowa: „W moim kraju wszystko jest” („В моей стране всё есть”):

A w moim kraju wszystko jest,

Ropa u nas jest i gaz u nas jest,

Węgiel jest i nikiel jest,

Aluminium nie zliczysz,

Jest u nas złoto i są diamenty,

Szmaragdy i topazy,

Jakże to tak: w naszym kraju wszystko jest,

A naród nie ma co jeść?

Jakże to tak: wszystko jest w naszym kraju,

A naród żyje w gównie?

W moim kraju wszystko jest:

Są zboża i mięso,

Są łososie i jesiotry,

A nich jest pełno kawioru.

Są warzywa i owoce,

I produkty mleczne.

Jakże to tak: produkty są,

A naród nie ma co jeść?

Jakże to tak: wszystko jest w naszym kraju,

A naród żyje w gównie?

A w moim kraju wszystko jest,

Są w nim gubernatorzy,

Burmistrzowie, zastępcy burmistrzów,

I zastępcy zastępców.

Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i MSW,

I policja drogowa w krzakach,

I chłopaki z Forbes’a –

Obywatele innego kraju,

Generałowie, posłowie,

Komuniści, demokraci.

Jakże to tak: oni wszyscy też są,

I oni wszyscy mają co jeść?

I mogą żyć komfortowo w kraju,

W którym naród żyje w gównie?

Cały naród żyje w gównie,

A gówno żyje sobie całkiem nieźle…

Tłum. GG.

Źródło: Семён Слепаков: В моей стране всё есть https://youtu.be/dnP1fJ1bzxE

*

Zob. także:

Sen Korwina-Mikke spełnia się w Rosji https://wolna-polska.pl/wiadomosci/sen-korwina-mikke-spelnia-sie-w-rosji-2019-06 (20.06.2019, rep. 21.06.2019).

Sen Korwina-Mikke spełnia się w Rosji (3): Zmierzch instytucji małżeństwa https://wolna-polska.pl/wiadomosci/sen-korwina-mikke-spelnia-sie-w-rosji-3-zmierzch-instytucji-malzenstwa-2019-07 (08.07.2019).

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.