Strona główna > Bliski Wschód > Saudyjski król ostrzega: wkrótce bliskowschodni dżihadyści zaatakują Zachód

Saudyjski król ostrzega: wkrótce bliskowschodni dżihadyści zaatakują Zachód

Król Abdullah mówi ‚terroryzm nie uznaje granic’ i jeśli się go nie powstrzyma, za kilka miesięcy dojdzie do Europy, do Ameryki.

Saudyjski król Abdullah ostrzegł, że kraje zachodnie będą następnym celem radykalnych dżihadystów siejących spustoszenie w Syrii i Iraku, jeśli nie będzie ‚zdecydowanej’ akcji ich zatrzymania.

„Jeśli ich zignorujemy, jestem pewien, że za miesiąc dojdą do Europy, i za dwa do Ameryki” – powiedział cytowany w sobotę w dzienniku Asharq al-Awsat i finansowanej przez Saudyjczyków TV Al-Arabiya.

Przemawiając w piątek podczas ceremonii powitania nowych ambasadorów – łącznie z nowym dyplomatą saudyjskiego sojusznika z Ameryki – król Abdullah ostrzegł o zagrożeniu jakie stanowią odradzające się ruchy terrorystyczne: „Terroryzm nie uznaje granic i jego niebezpieczeństwo może wpływać na kilka krajów poza Bliskim Wschodem”.

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz (Foto: AP)
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz (Foto: AP)

Ten czołowy eksporter ropy na świecie dzieli 500 milową [750 km] granicę z Irakiem, gdzie bojówkarze ISIS i inne islamskie grupy sunnitów przejęły miasta i miasteczka.

Brak działań będzie „nie do zaakceptowania” w obliczu tego zjawiska, powiedział król Abdullah.

„Widzicie jak oni (dżihadyści) dokonują ścięć i zmuszają dzieci do pokazywania odciętych głów na ulicach” – powiedział, potępiając „okrucieństwo” takich czynów.

Bojówkarze ISIS przed ścięciem kurdyjskiego żołnierza
Bojówkarze ISIS przed ścięciem kurdyjskiego żołnierza

 „Nie jest dla was żadną tajemnicą to co zrobili i co jeszcze zrobią. Proszę przekażcie tę wiadomość swoim liderom: ‚Zwalczajcie terroryzm siłą, rozsądkiem i (niezbędną) prędkością’.”

Od dawna Riyadh wyrażał obawy stania się celem dżihadystów, łącznie z niektórymi z własnych obywateli, którzy uczestniczyli w konfliktach w Iraku i Syrii. Wcześniej w tym roku, zadekretował wieloletnie wyroki więzienne dla tych którzy podróżują zagranicę by walczyć.

Również w piątek, amerykański sekretarz stanu John Kerry nawoływał świat do zorganizowania koalicji globalnej w celu pokonania ISIS w Iraku i Syrii.

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah i prezydent USA  Barack Obama (Foto: Reuters)
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah i prezydent USA Barack Obama (Foto: Reuters)

[. . .]

W piątek Brytania podniosła poziom alarmu terrorystycznego, i premier David Cameron powiedział, że ISIS stanowi największe ryzyko bezpieczeństwa dla kraju.

Źródło: http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4565745,00.html

Tłum. Ola Gordon.

Zob. Sprawa prawie załatwiona – będziemy ‚bronić’ Syrii i Iraku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *