Strona główna > Rosja > Sankcje USA Wyślą Rosyjskich Nafciarzy do Epoki Kamienia Łupanego

Sankcje USA Wyślą Rosyjskich Nafciarzy do Epoki Kamienia Łupanego

Nowe sankcje USA, zapowiedziane przez Departament Stanu w środę i wchodzące w życie z dniem 22 sierpnia, staną się „gorzką pigułką” dla rosyjskich nafciarzy, którzy popadli w zależność od dostaw zagranicznego sprzętu.

Środki ograniczające, które są wprowadzane z powodu wykorzystania przez Moskwę broni chemicznej dla otrucia byłego wywiadowcy Siergieja Skripalia, dotkną „zaawansowane technologie w sektorze ropy naftowej i gazu” – poinformował w czwartek, – Departament Stanu.

W rezultacie zagrożone będą projekty dotyczące zarówno przetwórstwa, jak i wydobycia, ostrzega dyrektor Grupy ds. zasobów naturalnych i towarów surowcowych Fitch Ratings, Dmitrij Marinczenko (Маринченко).

„Zakaz importu może negatywnie wpłynąć na możliwości kontynuacji modernizacji rafinerii i rozwoju ropo i gazo chemii przez firmy rosyjskie”, wyjaśnia Marinczenko. W tych obszarach uzależnienie od zachodnich technologii jest na tyle wysokie, że zastąpienie ich przez chińskie i rosyjskie odpowiedniki jest całkowicie niemożliwe.
Już dotychczasowych obowiązujących sankcji było wystarczająco dużo, aby baza technologiczna przemysłu naftowego w pełni zatrzymała się w rozwoju; udział zupełnie nowych rozwiązań spadł z 30% w 2011 r. do 0% — w 2016 roku – mówi zastępca dyrektora Centrum Rozwoju ВШЭ , Walery Mironow.

Sytuacja już wygląda, jako nie do przyjęcia; uważa się, że współczynnik ekstrakcji oleju ( (КИН) dla projektowanych złóż w Rosji wynosi średnio około 25%, podczas gdy w świecie liderów — do 45%.

Głównym problemem będzie brak możliwości utrzymania wydobycia na starzejących się złożach, pisze dyrektor Centrum Energetycznego w Moskiewskiej Szkole Zarządzania „Skołkowo” Tatiana Mitrowa (Митрова); w ciągu ostatnich trzech lat w kraju nie stworzono ani jednej floty procesu „hydraulic fracturing”, a istniejąca flota, szybko się rozpada.

Do 2025 roku Rosja może stracić 5% od wydobycia ropy naftowej, a w 2030 — około 10%, lub 1,1 mln baryłek dziennie, przewiduje Mitrowa. W wyrażeniu pieniężnym, w bieżących notowaniach ropy naftowe,j to – 28,5 mld dolarów przychodów ze sprzedaży eksportowe -j rocznie.

Jeśli sankcje obejmą zakazem całą listę zachodnich technologii i usług, niezbędnych  Rosji, to problemy mogą wystąpić u krajowych producentów, uważa kierownik kierunku „Gaz i Arktyka” Centrum Energetyki „Skołkowo” Roman Samsonow (Самсонов): pod wpływ sankcji mogą popaść właściciele patentów, którzy w rezultacie nie będą w stanie dzielić się własnością intelektualną z Rosyjską Federacją.
—————–
Źródło:
https://narzur.ru/sankcii-ssha-otpravjat-rossijjskikh-neftjanikov-v-kamennyjj-vek/
za:
https://www.finanz.ru/novosti/birzhevyye-tovary/sankcii-ssha-otpravyat-rossiyskikh-neftyanikov-v-kamenny-vek-1027449844
www.finanz.ru
10.08.2018


Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *