Strona główna > Świat > Ukraina > Są niezbite dowody o udziale Gwardii Narodowej i „Prawego sektora” w zabijaniu ludzi, znalezionych w grobach w pobliżu Doniecka

Są niezbite dowody o udziale Gwardii Narodowej i „Prawego sektora” w zabijaniu ludzi, znalezionych w grobach w pobliżu Doniecka

Komitet śledczy FR: Przywódcy Ukrainy wydawali rozkazy całkowitej likwidacji ludności rosyjskojęzycznej.

a

Departament Główny Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne w sprawie ludobójstwa ludności rosyjskojęzycznej, zamieszkującej na obszarze Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych. Sprawę wszczęto na podstawie art. 357 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej. Według danych śledztwa, naczelne dowództwo wojskowe Ukrainy wydawało rozkazy całkowitej likwidacji osób rosyjskojęzycznych na Wschodzie kraju.

W toku dochodzenia ustalono, że w okresie od 12 kwietnia 2014 do chwili obecnej, szereg niezidentyfikowanych osób z grona wyższego politycznego i wojskowego kierownictwa Ukrainy, Ukraińskich Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej Ukrainy i „Prawego Sektora” wydawali rozkazy zmierzające do całkowitego zniszczenia rosyjskojęzycznych obywateli, zamieszkujących na terytorium Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, – mówi się w oświadczeniu Komitetu Śledczego.

„Dochodzenie ustaliło, że morderstwa rosyjskojęzycznych obywateli dokonywane były z wykorzystaniem systemów rakietowych „Grad” i ”Huragan”, lotniczych rakiet niekierowanych z głowicami kasetowymi, rakiet taktycznych ”Toczka-U” i innych rodzajów ciężkich broni ofensywnych o działaniu nie selektywnym. W wyniku tych działań śmierć poniosło co najmniej dwa i pół tysiąca osób” – podkreśla się w oświadczeniu resortu.

Ponadto, według danych Komitetu Śledczego, na terytorium Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych zniszczono ponad 500 domów mieszkalnych, obiektów komunalnych i użyteczności publicznej, a także szpitale, domy dziecka i instytucje edukacyjne. W rezultacie tych działań ponad 300 tysięcy mieszkańców, w obawie o swoje życie i zdrowie, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich miejsc stałego zamieszkania i szukania schronienia na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Według opinii Komitetu Śledczego, działania tego typu mogą być kwalifikowane jako ludobójstwo. „Wszystkie wymienione fakty i dowody już zebrane przez rosyjskie śledztwo, potwierdzają, że działania osób z grona ukraińskich przywódców politycznych i wojskowych, którzy wydawali rozkazy likwidacji ludności rosyjskojęzycznej, są zapisane nie tylko w rosyjskim ustawodawstwie, ale również w normach prawa międzynarodowego. Natomiast w przypadku rosyjskiego Kodeksu Karnego, to artykuł za ludobójstwo przewiduje karę pozbawienia wolności na okres do dwudziestu lat lub karę śmierci” – mówi się w oświadczeniu Komitetu Śledczego.

Tłumaczył Janusz Sielicki

1.10.2014 r.

Z portalu РТ НА РУССКОМ:

СК РФ: Есть неопровержимые доказательства причастности Нацгвардии и «Правого сектора» к убийствам людей, найденных в захоронениях под Донецком

http://russian.rt.com/article/52158

29.09.2014, 19:21

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *