Strona główna > Polska > Rzecznik Episkopatu popiera terroryzm w Polsce

Rzecznik Episkopatu popiera terroryzm w Polsce

a2

Watykan o Polsce: działania niektórych polityków sztucznie wywołują strach przed imigrantami

  • „Działania polityczne wzniecają w Polsce strach przed muzułmanami i imigrantami” – informuje „La Stampa”
  • Włoska gazeta opisuje komunikat wydany przez Biuro Prasowe Watykanu
  • Komunikat ten, jak podkreśla „La Stampa”, wydano kilka dni przed wizytą papieża w Polsce
  • Jest on w całości poświęcony problemowi uchodźców w Polsce
  • Przygotowano go na podstawie informacji przedstawionych przez rzecznika Episkopatu Polski
  • Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik wyjaśnił, że zredagowany przez niego tekst nie jest stanowiskiem rzecznika KEP, ale relacją z publikacji głównych mediów w Polsce na temat kwestii uchodźców

„Niektórzy politycy prowadzą w Polsce działania, które wzniecają sztuczny strach przed muzułmanami i emigrantami w ogóle” – pisze „La Stampa” cytując słowa o. Pawła Rytela-Adrianika, rzecznika Episkopatu Polski, opublikowane w komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe Watykanu na kilka dni przed wizytą papieża w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Włoski dziennik sugeruje, że temat uchodźców w Polsce zostanie prawdopodobnie poruszony przez Franciszka podczas jednego z wystąpień w naszym kraju.

„Polska jest krajem jednorodnym pod względem etnicznym” – pisze ojciec Rytel-Andrianik. Imigracja to dla Polaków zjawisko nowe, a brak publicznej debaty, skomplikowane procedury migracyjne, niewystarczające zaangażowanie rządu i organizacji pozarządowych, a także brak edukacji na temat różnorodności etnicznej, kulturowej czy religijnej, nie pomagają w zmniejszeniu lęku przed obcymi.

„Niestety, te obawy są podsycane przez niektóre partie polityczne i niewłaściwe wypowiedzi polityków. Ta sztucznie stworzona obawa przed muzułmanami jest oczywiście zrozumiała pod pewnymi względami (ataki terrorystyczne)” – cytuje słowa o. Rytela-Andrianika „La Stampa”. Rzecznik Episkopatu Polski zwraca uwagę, że Polska graniczy z Niemcami, w których jest duża populacja muzułmańska. „Polskę od aglomeracji berlińskiej dzieli zaledwie 80 km” – zwraca uwagę polski duchowny.

  1. Rytel-Andrianik informuje też o rasistowskich incydentach w polskich miastach, m.in.: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży czy Zgorzelcu, o prześladowaniu studentów, którzy przyjechali do polski w ramach programu Erasmus. Pisze też o grupach nacjonalistycznych działających m.in. w Warszawie czy Wrocławiu.

Rzecznik Episkopatu Polski pisze jednak także o pomocy polskich katolików dla Sudanu, Nigerii, Syrii czy Iraku i zaznacza, że polski kościół niesie pomoc nie tylko katolikom, lecz także uchodźcom innych wyznań.

„Słowa ojca Pawła Rytela-Andrianika są szczególnie istotne w przededniu wizyty papieskiej w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży i zwracają uwagę na zaniepokojenie polskiego Kościoła niektórymi zjawiskami wewnętrznymi w kraju” – pisze „La Stampa”. „Akceptacja uchodźców uciekających przed wojną, i migrantów uciekających przed ubóstwem, to jedno z głoszonych przez Franciszka przesłań i jest prawdopodobne, że papież ponownie poruszy tę kwestię podczas wizyty w kraju, który w ostatnich dziesięcioleciach charakteryzował się silną emigracją do innych krajów europejskich” – podsumowuje włoski dziennik.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik wyjaśnił w niedzielę, że zredagowany przez niego tekst na temat stosunku do uchodźców w Polsce, rozpowszechniony w Watykanie i we Włoszech, nie jest „stanowiskiem rzecznika KEP”.

Odnosząc się do opracowanego przez siebie tekstu, rozpowszechnionego przez watykańskie biuro prasowe i zacytowanego następnie przez portal Vatican Insider, ks. Rytel-Andrianik podkreślił: „To co przesłałem, nie jest stanowiskiem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ale jest relacją z publikacji głównych mediów w Polsce na temat kwestii uchodźców”.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że relację tę przygotował w odpowiedzi na pytania dziennikarzy na ten temat. Zwrócił uwagę, że tekst rozdany w biurze prasowym Watykanu został opatrzony informacją, iż on ten tekst opracował.

„Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że w przestrzeni publicznej często nie ma informacji o tym, że w Polsce zostało przyjętych tylko w 2015 r. ok. 900 tysięcy Ukraińców” – dodaje w komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce.

La Stampa

pap wpp

Za: http://gazetawarszawska.com/judaizm-islam/4190-rzecznik-zydowski-terroryzm

Data publikacji: 25.07.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *