Strona główna > Polska > Rząd Tuska nieustannie powiększa nasze zadłużenie

Rząd Tuska nieustannie powiększa nasze zadłużenie

Za: http://www.niewygodne.info.pl/

Data publikacji: 20.04.2013

11 kwietnia Ministerstwo Finansów, poprzez emisję obligacji skarbowych, zadłużyło nasz kraj o kolejne 5 mld zł. W ten sposób od początku 2013 roku Polska powiększyła swoje zadłużenie o blisko 30,7 mld zł.

fo1

 

Ministerstwo Finansów sprzedało na kwietniowym przetargu dziesięcioletnie obligacje za ponad 3 mld zł oraz papiery jedenastoletnie za prawie 2 mld zł. Przypomnijmy dla porządku: 23/01/2013 Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje skarbowe za 11,9 mld zł. Dwa tygodnie później nastąpiła kolejna sprzedaż obligacji w wysokości 5,75 mld zł. W marcu do rachunku trzeba było dopisać 8,08 mld zł. Teraz kolejne 5 mld zł. Łącznie daje nam to kwotę 30,7 mld zł, którą trzeba będzie oddać powiększoną o odsetki

Czy zadłużanie się w tak szaleńczym tempie można wytłumaczyć zmniejszonymi wpływami z podatków oraz większą o 20 mld zł dziurą budżetową za 2012 rok? Według wyliczeń ekonomistów w budżecie państwa na 2013 może zabraknąć nawet 35 mld złotych. W tym kontekście warto pamiętać, że rząd pod koniec stycznia zdecydował się na sprzedaż akcji PKO BP za 5,2 mld zł, a w tym tygodniu sprzedał pakiet akcji Azotów Tarnów za 630 mln zł. W odwodzie można jeszcze wybrać pieniądze z OFE i podnieść podatki. Wszystko jest możliwe kiedy rządzi ekipa Platformy Obywatelskiej.

wpis z dnia 20/04/2013

    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.