Strona główna > NWO > Rząd polski przyspiesza chipizację dowodów osobistych

Rząd polski przyspiesza chipizację dowodów osobistych

Zaledwie po kilku miesiącach od rozpoczęcia  wydawania nowych dowodów osobistych urzędnicy wracają do koncepcji dowodu z czipem.

a200

„Aktualnie używany dokument jest wydawany od marca tego roku (tekst z 11.2005). Wówczas rząd równolegle uruchomił w całym kraju System Rejestrów Państwowych (SRP). Wydano już ponad 3 mln dowodów osobistych. Wersja blankietu od początku budzi kontrowersje – głównie dlatego, że zniknął z niej adres zameldowania czy wzór podpisu posiadacza. Pierwotnie zakładano, że nowy dowód będzie miał warstwę elektroniczną w postaci czipa. Pozwalałby on na identyfikację i uwierzytelnianie użytkownika np. przy wszelkich usługach e-administracji czy świadczeń zdrowotnych. Czip ostatecznie się nie pojawił (państwo nie było jeszcze na niego gotowe, więc w praktyce byłby bezużyteczny).

Urzędnicy szybko jednak zmienili zdanie i biorą się do pracy nad nową wersją podstawowego dokumentu tożsamości. MSW przygotowało już projekt zarządzenia prezesa Rady Ministrów powołujący międzyresortowy zespół ds. wprowadzenia warstwy elektronicznej w dowodzie osobistym. Jego zadaniem będzie m.in. określenie warunków technicznych, prawnych i finansowych, opracowanie planu działań oraz zidentyfikowanie obszarów problematycznych w związku z planowanym wdrożeniem nowej wersji blankiet,

Za produkcję dowodów osobistych odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Z naszych ustaleń wynika, że pierwszy prototyp dowodu zawierającego czip może powstać do sierpnia 2016 r.”

źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/908206,msw-wprowadzi-dokumenty-z-czipem-w-2016-r.html

Za: http://detektywprawdy.pl/2016/02/26/rzad-polski-przyspiesza-chipizacje-dowodow-osobistych/

Data publikacji: 26.02.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *