Strona główna > Polska > Rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

Rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

Dziennik „Rzeczpospolita” dowiedział się, że Amerykanie szykują dla Polski propozycję zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. Nie będzie to „Fort Trump”, jednak amerykańskich żołnierzy ma być więcej i mają oni pozostać u nas dłużej, niż zakładano do tej pory. Jednocześnie źródła gazety mówią o tym, że rząd RP jest gotów przeznaczyć na amerykańskie bazy więcej niż 2 mld dolarów, włącznie z opcją opłacania kosztów pobytu Amerykanów w Polsce.

Dziennik „Rzeczpospolita” napisał w poniedziałek, że na początku marca do Polski wybiera się wiceszef Pentagonu John Rood. Ma on przywieźć propozycję zwiększenia militarnej obecności USA w naszym kraju. Według źródeł „Rz” nie będzie to jedna wielka baza, lecz rozproszona obecność w kilku miejscach w Polsce.

„Amerykanie rozważają m.in. ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby dwu-, a może nawet trzygwiazdkowy generał. W razie zagrożenia byłby odpowiedzialny za koordynację działań USA na wschodniej flance NATO” – napisała „Rzeczpospolita”. Według dziennika miano by także na wiele lat do przodu zaplanować obecność w Polsce amerykańskiej brygady bojowej; obecnie decyzje o jej dalszym losie są ustalane z roczną perspektywą. Rozważane jest również ulokowanie w Polsce magazynów broni dla drugiej brygady, która w razie zagrożenia mogłaby zostać szybko do Polski przerzucona. Na stole jest też opcja rozlokowania jednostki amerykańskich sił powietrznych w Łasku i Mirosławcu, jednostki sił specjalnych w Krakowie oraz jednostki marynarki wojennej w Gdyni. Po 2-3 latach liczebność amerykańskich wojsk w Polsce mogłaby się jeszcze zwiększyć.

Według „Rzeczpospolitej” Amerykanie liczą na to, że Polska zapewni im bardziej komfortowe warunki przebywania niż do tej pory. Dziennik dowiedział się ze źródeł w polskim rządzie, że chce on zapewnić Amerykanom warunki porównywalne do tych, które panują w bazie Ramstein w Niemczech. Wiązałoby się to z wydaniem większej kwoty niż oferowane do tej pory 2 mld dolarów. Możliwe jest także partycypowanie Polski w kosztach pobytu amerykańskich żołnierzy.

Jak pisze „Rz”, nastawienie władz USA wobec wzmocnienia kontyngentu w Polsce zmieniło się po odejściu szefa Pentagonu Jima Mattisa, który był przeciwnikiem Fort Trump. Teraz Amerykanie chcą zakończyć negocjacje z polskim rządem przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, najwyraźniej obawiając się powrotu do władzy obozu skupionego wobec Donalda Tuska.

CZYTAJ TAKŻE: Gen. Skrzypczak: jeśli mamy być quasi-sojusznikiem USA, to Fort nie powinien powstać

Kresy.pl / rp.pl / PAP

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/rz-rzad-chce-dac-jeszcze-wiecej-pieniedzy-na-bazy-wojsk-usa-w-polsce/

25.02.2019

One thought on “Rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

  1. Oczywiście my będzie za to płacić.Polak jest tak głupi że nie potrafi wyciągnąć wniosków z historii.Już nas Amerykanie obronili w 1939 sojusznicy walczący o demokrację na świecie.Od początku istnienia Ameryka jest w stanie wojny i konflikcie praktycznie z każdym.A żadnej wojny nigdy nie wygrali.Za to świetnie im idzie szkolenie Talibów i wprowadzanie swojego człowieka na prezydenta w Wenezueli.Za nasze pieniądze ta marionetka żydów i masonów będzie stacjonować w moim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *