Strona główna > Bez kategorii > Rozwój sytuacji w Syrii

Rozwój sytuacji w Syrii

Na podstawie: http://news.yahoo.com/turkey-warns-strike-pkk-fighters-inside-syria-105151811.html

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan oskarżył Syrię o „dawanie buntownikom kurdyjskim wolnej ręki na północnej granicy i ostrzegł, że Ankara nie będzie się wahać przed atakiem”.

“Na północy (reżim prezydenta Assada) ustanowił autonomię dla 5 prowincji kurdyjskich, dla organizacji terrorystycznej” – oświadczył w środę w tureckiej telewizji Erdogan, mając na myśli partię kurdyjską PKK.

Stwierdził on, że to posunięcie władz syryjskich jest bezpośrednio wymierzone w Turcję i że „spotka się z nieubłaganą odpowiedzią”, przy czym dodał, że buntownicy kurdyjscy wzoszą na tych terenach transparenty ku chwale uwięzionego lidera Kurdów, Abdullaha Ocalana, skazanego na dożywocie jednego z założycieli PKK.Zapytany, czy Ankara będzie atakować bojowników kurdyjskich przenikających na obszary tureckie, Erdogan odpowiedział: „To nie podlega dyskusji. Taki mamy zamiar, to musi zostać zrobione”.

“To samo robiliśmy i będziemy robić w Iraku”.

„To, że teraz incydentalnie wykonujemy operacje lotnicze przeciw rejonom terrorystycznym, wynika z naszych potrzeb obronnych”.

Turcy regularnie bombardują podejrzane obiekty kurdyjskie skryte na terenach północnego Iraku.

PKK jest wymieniana przez Turków jako organizacja terrorystyczna (do tego dołączyła się większość tzw. społeczności międzynarodowej), organizacja ta chwyciła za broń na zamieszkałych przez kurdyjską większość terenach płd-wsch. Turcji w 1984 r., wywołując konflikt, który pochłonął ok. 45 tys. istnień ludzkich.

W płn. Iraku Kurdowie wykroili pół-autonomiczny obszar wskutek inwazji USA z 2003 r., który stał się ogniskiem obaw Turków, a teraz to samo zaczyna się dziać w płn. Syrii.

Erdogan powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że stworzenie strefy buforowej na granicy jest jedną z opcji: “Mogłaby to być alternatywa. Strefa bezpieczeństwa, buforowa…”

Turcja już posłała baterie rakietowe i wojska wsparcia z czołgami na granicę z Syrią oraz zamknęła 3 punkty graniczne dla swoich obywateli po tym, jak rebelianci walczący z Assadem utracili kontrolę nad punktami oporu w północnej Syrii.   

Gazety tureckie publikują alarmujące raporty ze zdjęciami pokazującymi flagi kurdyjskie powiewające na budynkach w płn. Syrii i donoszą, że ten rejon wpadł w ręce PKK lub jej odpowiednika syryjskiego – PYD.

Gazety piszą, że jeśli uda im się objąć kontrolę nad tym terenem, stanie się bardzo prawdopodobne, że PKK rozpocznie ataki na Turcję.

Szef opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej powiedział, że władze i wojsko syryjskie „przekazały” północny region państwa w ręce PKK lub PYD, a potem się wycofały.

Tzw. kwestia kurdyjska odgrywa istotną rolę od dawna w pełnych różnych uników i tricków relacjach dwustronnych między Turcją a Syrią, a Kurdowie stanowiący ok. 10 % ludności Syrii od dawna cierpią od dawna prześladowania ze strony Turków. Już raz sąsiednie państwa niemal otarły się o konflikt zbrojny, gdy Syria udzieliła schronienia dla Ocalana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.