Rozpad Ukrainy jest nieunikniony

aUkraina w krótkim czasie przestanie istnieć jako państwo, taką opinię wyrazili w czwartek uczestnicy okrągłego stołu w Rosyjskiej Agencji Informacyjnej РИА Новости „Rosja i Ukraina: Co dalej?”

„Teraz mówi się już nie o zachowaniu jednolitego państwa, a o tym, komu oddać swoją suwerenność”, – powiedział prezes Ukraińskiego Centrum Analizy Systemowej i Prognozowania Rostisław Iszczenko. Według jego zdania, część mieszkańców Ukrainy chce reintegracji z Rosją, inni – integracji z Europą, i pytanie jest tylko o to, gdzie między nimi przejdzie granica.

„Jeśli 23 lata temu, po upadku ZSRR, naród ukraiński istniał, to teraz Ukraina jako państwo narodu ukraińskiego znikła, ponieważ znika i sam naród ukraiński”, – uważa ekspert.

„Proces rozpoczął się w 2004 r. (kiedy nastała „Rewolucja pomarańczowa”, który doprowadziła do władzy na Ukrainie Wiktora Juszczenkę – red.) rozmywaniem ukraińskiej narodowości politycznej, obecnie przeszedł on do stadium rozpadu państwa. Po pewnym czasie, po roku – półtora, po pięciu latach zostanie ustalone to, co będzie po Ukrainie”, – powiedział Iszczenko. Według niego, ostatecznemu rozpadowi dzisiaj przeszkadza tylko nieokreślona pozycja centralnych rejonów kraju, które nie pozwalają na przeprowadzenie wyraźnej linii podziału między Wschodem i Zachodem.

„Na Ukrainie trwa wojna domowa, przelano dużo krwi, i strony nie będą w stanie w przyszłości żyć ze sobą. Nie mogą antyfaszyści i naziści żyć w jednym kraju” – podkreślił ukraiński ekspert.

Samoidentyfikacja na Południowym Wschodzie

Starszy pracownik naukowy w Rosyjskim Instytucie Studiów Strategicznych Oleg Niemienskij również uważa, że to, co dzieje się w Doniecku i Ługańsku – jest początkiem procesu rozpadu kraju.

„Na Południowym Wschodzie w ostatnich latach kształtowała się świadomość rosyjsko języcznych Ukraińców. Według statystyki w Donbasie zdecydowana większość – to Ukraińcy, ale tym nie mniej, tam jest twierdza rosyjskości, rosyjskiej tożsamości” – powiedział. Według niego, obecnie w tym regionie dopiero się rozpoczyna kolejny proces – samookreślenia się mieszkańców. „Na pewno proces ten dotknie wszystkich regionów Północnego Wschodu, tylko po prostu z pewnym opóźnieniem” – uważa Niemienskij.

Cena rusofobskich nastrojów

Według opinii dziennikarza Władimira Skaczko, ukraińska elita gra na rusofobskich nastrojach, aby otrzymać pomoc z Zachodu. „Ukraińska elita zdała sobie sprawę, że za rusofobskie nastroje można otrzymać pomoc z Zachodu. Wystąpili oni jako typowi najemnicy zachodnich interesów z nadzieją na to, że otrzymają nie tylko pomoc materialną, ale również pomoc wojskową”, – powiedział Skaczko.

„Obecne władze Ukrainy – to absolutnie nie są samodzielni przywódcy polityczni, to są ludzie, którzy zostali tutaj postawieni, aby przekształcić Ukrainę w ogromny antyrosyjski przyczółek – zarówno dla wojsk NATO, jak i dla opanowania gospodarczego. Bojownicy, którzy walczą na Południowym Wschodzie – w rzeczywistości to „słowiańscy talibowie”, których celem jest usunięcie stamtąd wpływu rosyjskiego i zastąpienie go wpływem amerykańskim. Ale mogą też oni zapomnieć się w grze”, – uważa dziennikarz.

Od połowy kwietnia władze Kijowa prowadzą na Wschodzie Ukrainy specjalną operację w celu stłumienia ruchu protestów, które pojawiły się w odpowiedzi na zamach stanu, który miał miejsce w dniu 22 lutego w kraju po wielu dniach starć w centrum Kijowa. Tymczasem Ługańska i Doniecka Republiki Ludowe, które ogłosiły zgodnie z referendum z dnia 11 maja niepodległość, przystąpiły do tworzenia organów władzy, struktur siłowych i podstaw prawodawstwa. Republiki, które proklamowały swoja niepodległość, połączyły się w konfederacyjny związek republik ludowych.

W Moskwie operację specjalną struktur siłowych, która już spowodowała liczne ofiary po obu stronach, a także wśród ludności cywilnej, nazwano operacją karną i wezwano Kijów do natychmiastowego jej zaprzestania.

Tłumaczył Janusz Sielicki

27.6.2014 r.

Źródło: http://3rm.info/48241-raspad-ukrainy-neizbezhen.html

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *