Strona główna > Rosja > Rozłam w świecie prawosławnym. Moskwa podjęła decyzję o zerwaniu stosunków z Konstantynopolem

Rozłam w świecie prawosławnym. Moskwa podjęła decyzję o zerwaniu stosunków z Konstantynopolem

Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim. Taką informację podał metropolita wołokołamski Hilarion odpowiedzialny w Patriarchacie Moskwy i Wszechrusi za sprawy międzynarodowe.

Synod obraduje w Mińsku pod przewodnictwem Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla (na zdjęciu powyżej z prezydentem Rosji). O mińskim synodzie pisaliśmy tutaj i tutaj. Decyzja o zerwaniu komunii eucharystycznej i innych związków między Moskwą a Konstantynopolem to pokłosie niedawnej decyzji synodu Patriarchatu Konstantynopolskiego o  przywróceniu niezależności Cerkwi ukraińskiej.

„Patriarchat Moskiewski został zmuszony do zawieszenia liturgicznego modlitewnego upamiętnienia patriarchy Konstantynopola i z głębokim żalem zawiesić koncelebrację z hierarchami patriarchatu z Konstantynopola” – napisano w oświadczeniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Wskazano również, że rosyjski Kościół Prawosławny wycofa się z komunikacji teologicznej i innych ortodoksyjnych organów, którym przewodniczy Patriarchat Ekumeniczny. Decyzja synodu Cerkwi moskiewskiej o zerwaniu komunii eucharystycznej oznacza też, że wierni tej wspólnoty nie będą mogli przystępować do sakramentów w Cerkwi podlegającej Konstantynopolowi.

W komunikacie zasugerowano, że decyzja obowiązywać będzie dopóki  nie zmieni swojego postępowania wobec Kościołów prawosławnych w Europie Wschodniej.

Oprac. MaH, polskieradio.pl, dorzeczy.pl

Za: https://kresy24.pl/rozlam-w-swiecie-prawoslawnym-moskwa-podjela-decyzje-o-zerwaniu-stosunkow-z-konstantynopolem/

Data publikacji: 15.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *