Strona główna > Rosja > Rosyjskie MSZ zarzuciło polskim władzom „prowokowanie rusofobii”

Rosyjskie MSZ zarzuciło polskim władzom „prowokowanie rusofobii”

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zarzuciła polskim władzom, że przy okazji uroczystości rocznicy 17. września 1939 roku sprowokowały „kolejną odsłonę rusofobii”. Zacharowa przekonywała, że Polska nie tylko nie była ofiarą Związku Radzieckiego, lecz wręcz korzystała z wydatnej pomocy z jego strony.

Maria Zacharowa wystąpiła w piątek na briefingu, by odnieść się do polskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści ZSRR na Polskę. Według niej 17. września 1939 roku nastąpiło „wkroczenie Armii Czerwonej na Zachodnią Ukrainę i Zachodnią Białoruś”. „Polscy oficjele wykorzystali tę datę, by sprowokować kolejną odsłonę rusofobii, narzucać nieodpowiedzialne pseudohistoryczne interpretacje tych wydarzeń i fałszować historię” – twierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Rosyjska dyplomatka zapowiedziała, że Rosja będzie reagować na każde takie wystąpienia. „Dzisiaj postaramy się do pewnego stopnia zrekompensować szkody, jakie wyrządzili nam polscy politycy swoimi wypowiedziami” – mówiła Zacharowa przystępując w dalszej części briefingu do wyliczania pomocy, jaką Polska według niej otrzymała od ZSRR. Poinformowała też o specjalnej stronie internetowej „Pamięć przeciw zapomnieniu” stworzonej przez ministerstwo obrony Rosji, na której zamieszczono odtajnione dokumenty o pomocy materialnej udzielonej Polsce przez ZSRR po wojnie.

„Niestety współczesny polski establishment polityczny ignoruje te fakty, woląc przedstawiać się jako ofiara +reżimów totalitarnych+ i przypisywać nam +równą odpowiedzialność+ wraz z Niemcami za rozpętanie drugiej wojny światowej, kontynuuje interpretację traktatu o nieagresji między Niemcami a ZSRR w 1939 r. (paktu Mołotow-Ribbentrop) jako +paktu wojennego+ i obłudnie ignoruje fakt, że Polska aktywnie flirtowała z Hitlerem…” – kontynuowała Zacharowa. Przedstawicielka rosyjskiego MSZ skrytykowała też „oficjalną polską historiografię” za przedstawianie okresu powojennego w Europie Środkowo-Wschodniej jako „mroków cierpienia wywołanego przez okupację sowiecką”, zakończonych w 1989 roku „dzięki działalności polskiego podziemia antykomunistycznego”. Według niej „u podłoża tych bachanalii leżą historyczne polskie kompleksy”.

Zacharowa twierdziła też, że „ze względu na sowiecki udział w niemieckich płatnościach reparacyjnych (10 mld USD) Polska otrzymała pomoc finansową i logistyczną w wysokości około 1 mld USD, głównie w postaci sprzętu przemysłowego i rolniczego oraz innego majątku”.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Kresy.pl / mid.ru

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/rosyjskie-msz-zarzucilo-polskim-wladzom-prowokowanie-rusofobii/

20.09.2019

One thought on “Rosyjskie MSZ zarzuciło polskim władzom „prowokowanie rusofobii”

  1. To są dalej żydosowiety. Tylko przemeblowane. Czyli wg kremlowskich żydów mamy być wdzięczni za 17 września? Za zsyłki, deportacje, terror, katownie NKWD, masowe ludobójstwa po lasach, gwałty, grabież i upodlenie? Brakuje jeszcze Żyda Żyrinowskiego, kumpla Putina i Miedwiediewa (też żyda), jak krzyczy że to Stalin odbudował nam Warszawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.