Strona główna > Bez kategorii > Rosyjski dokument z syryjskiego frontu

Rosyjski dokument z syryjskiego frontu

24 września 2012

Ciekawy reportaż o wydarzeniach w Syrii został nakręcony przez ekipę rosyjskiej telewizji państwowej, która spędziła w tym kraju ok. 2 miesięcy – również bezpośrednio na obszarach walk między syryjską armią a grupami rebeliantów, w tym wspieranych przez Zachód islamskich radykałów. 

Walki między syryjską armią a grupami rebeliantów, najemników i religijnych fanatyków wspieranych przez państwa zachodnie, trwają w Syrii ponad 1,5 roku. Są pasmem niekończących się serii operacji specjalnych, zwycięstw i wycofywania się armii, walk między syryjskimi siłami bezpieczeństwa, Syryjską Armią Arabską a zbrojną opozycją.

Ta tzw. walka jest prowadzona zarówno na ziemi, przy bezpośrednim użyciu broni, jak i na ekranach telewizorów. Media uprawiają propagandę na temat Syrii, głównie na potrzeby zagranicznych „konsumentów informacji”. Mass media, uczestniczące w konfliktach zbrojnych ostatnich lat, stawały praktycznie murem po stronie agresorów. Obecnie sytuacja w pewien sposób dywersyfikuje się. Zachodnie media głównego nurtu oraz znane kanały państw rejonu Zatoki Perskiej, takie jak Al-Jazeera, czy Al-Arabija, poparły od początku stronę rebeliancką i nadal starają się utrzymać ten kurs, który nazywany jest coraz częściej „NATO-propagandą”. To jeden z głównych powodów, dla którego warto zobaczyć również raport „drugiej strony” barykady, wspieranej przez większość wspólnoty międzynarodowej, a nie tylko niektóre kraje europejskie stojące w jednej linii z mediami amerykańskimi  i niezwykle „demokratycznymi” krajami Zatoki Perskiej.

Nawet pozornie nieistotne lokalne bitwy dyskutowane są za daleką granicą, ponieważ wynik tej wojny będzie mieć wpływ nie tylko na przyszłość Syrii. Sytuacja w tym państwie dzieli świat dokładnie na pół. To niewątpliwie jest kolejny wewnętrzny konflikt z globalnymi konsekwencjami.

Rosyjska ekipa filmowa spędziła 2 miesiące na froncie z żołnierzami Armii Syryjskiej, ale również z syryjskimi cywilami, próbując odpowiedzieć na szereg trudnych pytań, m.in. czym jest tzw. Wolna Armia Syryjska, dla kogo walczy opozycja zbrojna, czy też dlaczego istnieje tak wiele stron tego konfliktu?

26-minutowy film o sytuacji, ich przyczynach i samych walkach w Syrii został zrealizowany w warunkach polowych, co dodatkowo jest atutem w próbie zrozumienia sytuacji. Reportaż jest dostępny w języku rosyjskim, również  z napisami w języku angielskim. Kluczowe jego fragmenty są również dostępne w języku niemieckim [1].

1. http://apxwn.blogspot.de/2012/09/schlacht-um-syrien-bericht-von-der-front.html

Źródło: geopolityka.org

Battle For Syria: View from the Frontline (English subtitles)
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=2iAnhGCaG6s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.