Strona główna > Świat > Rosyjska strona internetowa umożliwia szpiegowanie ludzi poprzez prywatne kamery

Rosyjska strona internetowa umożliwia szpiegowanie ludzi poprzez prywatne kamery

Brytyjski komisarz ds. Informacji  Christopher Graham w wywiadzie dla BBC powiedział, że odnotowano 600 włamań  do prywatnych kamer w UK i 5000 w USA oraz, że trwają międzynarodowe wysiłki mające na celu usunięcie rosyjskiej witryny umożliwiającej szpiegowanie.

unnamed

Dotyczy to przede wszystkim urządzeń podłączonych do internetu, takich jak nianie elektroniczne oraz  systemy monitoringu CCTV. Można uzyskać łatwy dostęp do urządzeń, ponieważ wiele ludzi po ich zakupieniu nie zmienia fabrycznego hasła.

„…Oni skanują  internet i wyszykują niezabezpieczone kanały. 600 włamań w Wielkiej Brytanii to nie jest wiele w porównaniu z  5.000 takich przypadków w Stanach Zjednoczonych. Otrzymujemy informacje alarmujące także od naszych kolegów z Australii i Kanady. To dzieje się na całym świecie „

Komisarz powiedział, że serwis internetowy nie mógłby być zarejestrowany na terenie Zjednoczonego Królestwa, bo jego działalność byłaby nielegalna, ze względu na ustawę o ochronie danych, dodał także, że tego typu sprawa wymaga rozwiązań o zasięgu globalnym.

Wideo z wywiadem w linku –  http://www.bbc.com/news/technology-30125790

Brytyjskie Biuro Informacji – Information Commissioner Office (ICO) wezwało obywateli, aby uaktualnili swoje hasła, za nim zostało udowodnione, że strona  internetowa umiejscowiona w Rosji może przekazywać dostęp do wszystkich kamer od systemów monitoringu CCTV do elektronicznych niań. Rosyjska strona internetowa umożliwia pokazywanie obrazu wideo  na żywo z prywatnych domów oraz  firm w całej Wielkiej Brytanii.

Około 350 tysięcy urządzeń z kamerami zostało sprzedanych na Wyspach Brytyjskich w zeszłym roku, ICO ostrzega, że kamery nie zabezpieczone hasłem lub ze słabym hasłem mogą być narażone na ataki hakerskie.

Simon Rice, kierownik grupy technologicznej ICO, powiedział: „strona, która ma siedzibę w Rosji, uzyskuje dostęp do informacji przy użyciu domyślnych danych logowania, które są swobodnie dostępne online, dla tysięcy kamer.

Materiał wideo jest zbierany z kamer monitoringu używanych przez przedsiębiorstwa i prywatnych obywateli, począwszy od sieci CCTV stosowanej w celu zabezpieczenia dużych pomieszczeń, do wbudowanych kamer w elektronicznych nianiach, wszyscy musimy być tego świadomi i podjąć działania w celu ochrony przed tym zjawiskiem”.

Wiele osób korzysta z kamer podłączonych do Internetu aby monitorować swoje posiadłości na odległość, oglądają zapisy wideo przez internet.

„Możliwość dostępu do nagrań z kamery przez  Internet jest największym  czynnikiem wpływającym na wielkość ich sprzedaży,  jeśli kamera nie jest skonfigurowana poprawnie, jest potencjalnie największą słabością  systemu zabezpieczeń. Pamiętajmy, że jeśli możemy uzyskać łatwy dostęp do naszych materiałów wideo w internecie, to czy nie ułatwiamy innym dostęp do naszej prywatności?

Może nam się wydawać , że potencjalny haker będzie musiał posiadać zabezpieczony kodem adres witryny internetowej, aby uzyskać dostęp do naszego materiału wideo, że jest to wystarczający poziom ochrony. Jednak to nie chroni od zdalnego oprogramowania, które hakerzy często wykorzystują do skanowania internetu dla urządzeń wrażliwych.

W niektórych przypadkach, niezabezpieczone kamery mogą zostać zidentyfikowane za pomocą zwykłej wyszukiwarki internetowej. W ostateczności zawsze można zakryć obiektyw, jeśli nie chcesz korzystać z kamery przez cały czas.” – Simon Rice, Information Commissioner  Office

https://www.youtube.com/watch?v=wfH_9Bes2rA

przygotował: Michał KK

Źródło:

http://www.irishexaminer.com/breakingnews/world/russian-website-gives-spies-access-to-our-own-webcams-651740.html

http://www.telegraph.co.uk/technology/internet-security/11245417/How-to-protect-yourselves-from-Russian-webcam-hackers.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *