Strona główna > Polska > Rostowski dostał obywatelstwo od … Kaczyńskiego!

Rostowski dostał obywatelstwo od … Kaczyńskiego!

kGdyby nie Jarosław Kaczyński(Kalkstein/Polonuska), Jacek Rostowski nie miałby polskiego obywatelstwa i nie mógłby zostać ministrem finansów! To właśnie obecny szef PiS podpisał Rostowskiemu akt przyznania obywatelstwa.

Minister Jacek Rostowski, a właściwie Jan – Vincent Rostowski urodził się Brytyjczykiem i aż do początku lat 90. nie miał polskiego obywatelstwa. Wystąpił o jego przyznanie. O kulisach sprawy i rodzinie ministra pisze „Gazeta Wyborcza”.

– Nadał mi je prezydent Wałęsa, ale akt podpisał minister stanu w jego kancelarii Jarosław Kaczyński – mówi „gazecie Wyborczej” Rostowski.

Jak rodzina Rostowskich trafiła do Anglii?

Dziadkowie ze strony ojca mieszkali przed II wojną światową we Lwowie. Dziadek Jakub Rothfeld był znanym neurologiem, profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza. Opisał syndrom chorobowy znany jako objaw zginacza Rothfelda – Balduzziego. Babka Franciszka była stomatologiem.

W 1938 r. zmienili nazwisko na Rostowscy. Jacek nie pytał nigdy dlaczego. Jeszcze przed I wojną światową dziadek zmienił wyznanie – z judaizmu przeszedł na katolicyzm.

– Dziadek na pewno uważał się w pełni za Polaka – mówi Rostowski.

W czasie II wojny światowej służył w polskim wojsku . Po klęsce wrześniowej trafił pod dowództwo gen. Władysława Sikorskiego tworzącego armię polską we Francji. A po kapitulacji tego kraju, w 1940 r., wraz z armią ewakuował się do Anglii; został profesorem i dziekanem Polskiego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Edynburgu. W drugiej połowie lat 40., po siedmioletniej zsyłce w okolice Ałma Aty, dołączyła do niego żona.

Ojciec Jacka Rostowskiego Roman, prawnik i ekonomista, w czasie wojny przeszedł podobny szlak jak dziadek. W Anglii został tłumaczem Tomasza Arciszewskiego, premiera RP na uchodźstwie w latach 1944-47, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej. Jeszcze w czasie studiów należał do Polskiej Młodzieży Społeczno-Demokratycznej.

http://www.fakt.pl/Rostowski-dostal-obywatelstwo-od-Kaczynskiego-,artykuly,213098,1.html

Za:http://komitetnarodowy.pl/komitet/ogloszenia/item/2026-rostowski-dosta%C5%82-obywatelstwo-od-kaczy%C5%84skiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.