Strona główna > Rosja > Rosjanie przodują w liczbie samobójstw

Rosjanie przodują w liczbie samobójstw

Rosja zajęła pierwsze miejsce w świecie pod względem liczby samobójstw mężczyzn.

Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby samobójstw wśród mężczyzn,  – zaświadcza to statystyka Światowej Organizacji Zdrowia.

Według danych na rok 2016 (ostatni dostępny rok w bazie WHO), standaryzowany według wieku występowania samobójstw, wskaźnik dla męskiej populacji Federacji Rosyjskiej wyniósł 48,3 na 100 tysięcy osób.

Według tego wskaźnika, Rosja wyszła na pierwsze miejsce w zestawieniu światowym WHO, wyprzedzając Litwę: tam częstość samobójstw wśród mężczyzn spadła z 51,5 na 100 tysięcy mieszkańców w 2015 roku do 47,5.

Trzecie miejsce, według danych WHO, zajmuje Gujana (46,6 na 100 tys.), a czwarte – Kazachstan (40,1 na 100 tys.), a piąte – Białoruś (39,3 na 100 tysięcy).

Według ogólnego wskaźnika występowania samobójstw Rosja znajduje się na trzecim miejscu na świecie – 26,5 na 100 tysięcy mieszkańców. Wyższe liczby pWHO rejestruje tylko w Gujanie (30,2) i królestwie Lesotho (26,5).

Rosyjski wskaźnik przekracza o 2,5 średnią światową – 10,5 na 100 tys.ludności.

Dla porównania: w USA WHO rejestruje 21,1 przypadki samobójstw na 100 tysięcy obywateli; we Francji – 17,9, w Niemczech – 13,6, w Chinach – 7,9.

„W wyrażeniu ilościowym 79% samobójstw na całym świecie przypada na kraje o niskim i średnim poziomie dochodów; ów wskaźnik odniesienia  w  krajach o wysokim poziomie dochodu  wynosi 11,5 na 100 000 osób. W krajach o wysokim poziomie dochodu mężczyźni popełniają samobójstwo prawie trzykrotnie częściej niż kobiety, podczas gdy w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów wskaźniki dla obu płci są mniej więcej równe”, – zaznacza WHO.

„Wśród młodzieży w wieku 15-29 lat samobójstwo jest drugą główną przyczyną śmierci po śmierci w wypadku drogowym. W grupie młodzieży w wieku 15-19 lat samobójstwo jest drugą przyczyną śmierci wśród dziewcząt (po powikłaniach ciąży i porodu) i trzecia przyczyna śmierci wśród chłopców (po wypadkach drogowych i przemocy interpersonalnej)” – czytamy w komunikacie organizacji.

10 września obchodzony jest Światowy dzień zapobiegania samobójstwom, przypomina WHO. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba krajów, w których zostały podjęte krajowe strategie zapobiegania samobójstwom -wzrosła, jednak w wartościach bezwzględnych takich krajów nie jest dużo – 38, stwierdzają w organizacji.

„Bez względu na osiągnięte sukcesy, co 40 sekund w wyniku samobójstw umiera jeden człowiek – zauważa dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus*. – Każde samobójstwo – to tragedia dla członków rodziny, przyjaciół i kolegów. Przy tym, samobójstwom można zapobiegać. Wzywamy wszystkie kraje do znalezienia trwałych rozwiązań i do włączenia ich do krajowych programów w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji i skutecznej profilaktyki samobójstw.”

Za: http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/150641,rosjanie-przoduja-w-liczbie-samobojstw

10.09.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.