Strona główna > Rosja > Rosjanie coraz bardziej tęsknią za ZSRR. W Nowosybirsku powstanie pomnik Stalina

Rosjanie coraz bardziej tęsknią za ZSRR. W Nowosybirsku powstanie pomnik Stalina

„Po trzech latach sporów władze Nowosybirska zgodziły się na ustawienie w mieście pomnika wodza”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Pomnik stanie nieopodal siedziby miejscowego komitetu Komunistycznej Partii Rosji. – Nie jest to sprzeczne z zasadami zagospodarowania terenu i nie przeszkadza w ruchu transportu miejskiego – tłumaczył jeden z miejskich urzędników Aleksandr Łożkin.

Zdaniem władz miasta decyzja podjęta w tej sprawie to najlepsze rozwiązanie trwającego ponad trzy lata sporu, ponieważ obie strony powinny być usatysfakcjonowane: komuniści, ponieważ mogą postawić pomnik, a demokraci, ponieważ nie stanie on w centrum miasta, czego domagali się „wyznawcy Stalina”.

„W Rosji obecnie znajduje się kilkadziesiąt popiersi (podobno nawet ponad 90) i co najmniej dziesięć pomników Stalina. Jednak te ostatnie stoją na prywatnych działkach, w większości na wsiach, i są odkopanymi pomnikami zrzucanymi z postumentów po 1956 roku. Najprawdopodobniej ich właściciele traktują je jako rodzaj atrakcji”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

Gazeta zwraca uwagę, że w Rosji kult Stalina jest obecnie silniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiąże się on bezpośrednio z tęsknotą za ZSRR i potępianiem polityków, którzy są uznawani za winnych jego rozpadu (przede wszystkim Michaiła Gorbaczowa).

Źródło: „Rzeczpospolita”TK

„Gdybym mógł coś zmienić w historii naszego narodu, nie dopuściłbym do upadku Związku Radzieckiego” – W. Putin

One thought on “Rosjanie coraz bardziej tęsknią za ZSRR. W Nowosybirsku powstanie pomnik Stalina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.