Strona główna > Bez kategorii > Rosja zwraca irańską przedpłatę wskutek zerwania kontraktu na dostawę S-300

Rosja zwraca irańską przedpłatę wskutek zerwania kontraktu na dostawę S-300

Komentarz: Putinologom, mendelofilom oraz zwolennikom teorii o roli Rosji w dziedzinie utrzymywania pokoju na świecie polecam szczególnej uwadze.

Źródło: http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9102111207

08/05/2012

Tłum. wMordechaj

TEHERAN (FNA)- irański urzędnik wyższego szczebla poinformował we wtorek, że Moskwa zwróciła Iranowi przedpłatę wraz z należnymi odsetkami wskutek odmowy dostarczenia systemów obrony przeciwlotniczej S-300, które miały znaleźć się w Iranie na podstawie umowy dwustronnej wiążącej te dwa kraje.

“Należność główna wraz z odsetkami została oddana Iranowi przez stronę rosyjską”, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ramin Mehman-Parast, na konferencji prasowej, jaka miała dziś miejsce w Teheranie.

„W umowie przewidziany został zapis dotyczący odszkodowania”, wyjaśnił Irańczyk, twierdząc że w oparciu o brzmienie prawa międzynarodowego, każdy kraj, który zrywa umowę zawartą skutecznie z innym państwem, jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania.

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zajmuje się rozstrzyganiem sporów wynikłych na tle funkcjonowania międzynarodowych sporów handlowych, a ze względu na fakt, że spółka rosyjska (dostawca systemów S-300 zgodnie z umową) ma charakter własności nie-rządowej, Iran złożył pozew do tego sądu celem wyrównania poniesionej szkody.

W myśl umowy zawartej w 2007 roku, Rosja zobowiązana była dostarczyć Iranowi co najmniej 5 systemów obrony przeciwlotniczej typu S-300.

Jednakże przedłużająca się zwłoka Moskwy z wypełnieniem warunków umowy wzbudzała wiele głosów krytyki przy licznych okazjach ze strony Republiki Islamskiej.

Rosja odmawiała wykonania umowy z Iranem posługując się pretekstem, że system obronny jest objęty zapisem rezolucji z czwartej rundy posiedzeń Rady Bezpieczeństwa w sprawie Iranu. 

Prezydent Miedwiediew podpisał we wrześniu 2010 roku dekret zakazujący sprzedaży systemów antyrakietowych S-300 do Iranu, kierując się restrykcjami nałożonymi na Iran przez Radę Bezpieczeństwa w czerwcu z powodu jego rzekomych postępów w sprawie wojennego programu atomowego.

Iran odrzucił argumentację strony rosyjskiej, że zakaz dostawy systemów S-300 do Iranu jest w zgodzie z (zaaranżowanym przez USA) zapisem Rezolucji 1929 RB ONZ, i stwierdził że jest to system obronny, którego nie obejmują ograniczenia zapisane w tej rezolucji.

9 czerwca 2010, RB ONZ zastosowała przeciw Iranowi sankcje, jakie zostały wyreżyserowane przez USA w związku z podejrzeniami o prowadzenie prac w zakresie wojskowego programu atomowego.

Po uchwaleniu rezolucji Moskwa oświadczyła, że nie jest zobligowana do zerwania umowy na S-300, gdyż do tego typu umów rezolucja nie ma odniesienia.

Lecz wskutek ciągłych nacisków Waszyngtonu, potem Moskwa stwierdziła, że po kolejnym przebadaniu treści rezolucji w sprawie sankcji, wstrzymuje realizację kontraktu.

Iran skrytykował Rosję, twierdząc że ponieważ rezolucja 1929 nie zakazuje w szczególności dostawy rakiet służących obronie, Moskwa nie ma żadnego powodu, aby nie wywiązać się z umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.