Strona główna > Rosja > Rosja – Wkrótce elektroniczne karty żywnościowe

Rosja – Wkrótce elektroniczne karty żywnościowe

Ministerstwo Przemysłu i Handlu sfinalizowało projekt wprowadzenia w Rosji kart żywnościowych dla potrzebujących. Na program ukierunkowanej pomocy żywnościowej planuje się wydać 140 miliardów rubli w 2017 roku.

a5

Zgodnie z planem w pierwszej połowie 2016 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu wyliczy pomoc finansową i określi jej źródła, w trzecim kwartale roku doprecyzuje kto dokładnie będzie mógł otrzymywać pomoc a sam program będzie uruchomiony w 2017 roku.

Strategia pomocy żywnościowej opracowana przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu jeszcze jesienią 2015 roku oznacza, że potrzebującym obywatelom bedzie się przenosić na specjalne karty „ekwiwalenty środków pieniężnych” (punkty albo bonusy) na zakup produktów rosyjskich producentów, warzyw, owoców, mięsa i wyrobów mlecznych, ryb, nasion i sadzonek. W końcu ubiegłego roku wicepremier Arkadij Dworkowicz polecił zintensyfikować opracowywanie planu uruchomienia pomocy żywnościowej.

Szacowanie kontroli realizacji programu jeszcze nie jest zakończone. Według wstępnych danych w 2017 roku przewiduje się wydatkowanie na niego około 140 miliardów rubli (zasiłki 127,3 miliardów a pozostałe to koszty operacyjne) a w 2018 roku 214,2 miliardów (219 miliardów ogółem).

Dwa tygodnie temu deputowany Dumy Państwowej, Walierij Raszkin, zaproponował rządowi uruchomienie programu ukierunkowanej pomocy żywnościowej już w 2016 roku. W okolicznościach obecnego spadku poziomu życia ludności, jak najszybsze wprowadzenie kart dla potrzebujących jest koniecznością a nie odkładanie projektu na następny rok, uważa parlamentarzysta. W opinii Raszkina ten program pomocy mógłby być realnym środkiem w walce z ubóstwem.

a6

Według danych „Rosstat” jesienią 2015 roku liczba Rosjan żyjących z przychodów mniejszych od poziomu egzystencji (około 10 tysięcy rubli na miesiąc) przekroczyła 20 milionów ludzi co stanowi około 14% ludności kraju. Przy czym w ciągu roku ilość biednych obywateli zwiększyła się 0 3 miliony ludzi.

W tych okolicznościach wprowadzenie kart wydaje się logiczne. Oprócz tego, że potrzebujący otrzymają pomoc, program wesprze popyt na rosyjskie produkty żywnościowe, wesprze handel i rolnictwo, oczekuje Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Jednakże ta inicjatywa ma i drugą stronę medalu. Psychologicznie jest to propozycja nieprzyjemna. Po pierwsze to, w istocie, oznacza ona „powrót do kartek” a po drugie całkowicie oficjalnie uznaje niewspółmierną rozpiętość dochodów.

Karta żywnościowa będzie wyglądać jak bankowa karta kredytowa, na której każdego miesiąca będzie zapisywana ustalona kwota z budżetu federalnego i z budżetu regionalnego. Kartę będzie można używać w sklepach, które będą podłączone do tego systemu. Pieniędzy z karty zamienić na gotówkę absolutnie nie będzie można.

25 września „Sbierbank” ogłosił, że otrzymał propozycję od Ministerstwa Przemyslu i Handlu do wzięcia udziału w tym programie. W banku doprecyzowano, że propozycja instytucji przewiduje utworzenie programu uzupełniającego wyżywienia „Karta żywnościowa”.

„W ramach programu, dla wydzielonych kategorii obywateli, na karcie bankowej będą umieszczane ukierunkowane ekwiwalenty środków pieniężnych na zakup określonych towarów” – objaśniał przedstawiciel banku. W „Sbierbank” obiecano omówić możliwe warianty realizacji tego pomysłu.

Warto zauważyć, że pojawienie się informacji o finalizacji projektu ukierunkowanej pomocy, zbiegło się prawie z dniem zjazdu partii „Jedinaja Rossija” na którym partia planuje rozpoczęcie przedwstępnych wyborów i omówienie programu przedwyborczego, to znaczy oficjalnie rozpocząć przygotowania do kampanii wyborczej. W świetle zbliżających się wyborów intensyfikacja prac nad wprowadzeniem kart wygląda na „podarunek” dla „partii władzy” od rządu, którego szefem jest lider tej partii.

Za: http://3rm.info/main/61380-v-rossii-budut-vvedeny-elektronnye-produktovye-kartochki.html

Publikacja: 8.02.2016

Tłumaczenie Tamara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.