Strona główna > Rosja > Rosja – W 2018 roku zawaliło się około 100 mostów…

Rosja – W 2018 roku zawaliło się około 100 mostów…

Stan wielu mostów w Rosji jest bardzo zły, a media informują o kolejnych katastrofach – nawet o parunastu w ciągu jednego miesiąca. Szacuje się, że od początku roku runęło już około stu rosyjskich mostów.

Rosyjskie media w ostatnich miesiącach informowały o kolejnych zawalonych mostach w Rosji. Głośną sprawą było zawalenie się mostu na Sawale w rejonie tiermowskim w obwodzie woroneskim 21 listopada br., który zawalił się po tym, jak wjechały na niego dwie wyładowane ciężarówki KamAZ. Rannych zostało 6 osób. Most ten był w stanie awaryjnym. Wcześniej w katastrofie mostu w okolicach Nieftiejugańska w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym zginęły dwie osoby, a 7 zostało rannych.

Ukraińskie media zwracały wówczas uwagę, że w Rosji ma miejsce „mostopad”. Zaznaczano, że tylko w ciągu miesiąca zawaliło się łącznie 6 rosyjskich mostów. Głośną sprawą był wypadek z 9 października br. w mieście Swobodnyj w obwodzie amurskim, gdy na linię Kolei Transsyberyjskiej runął odcinek wiaduktu. Tuż przed tym przejeżdżał po nim pociąg. Ranny został kierowca ciężarówki, który akurat przejeżdżał wiaduktem.

Tego samego dnia w Mordowii, w rejonie runął most drogowy. Powodem była ciężarówka, której kierowca wjechał na most, mimo że przewoził ładunek cięższy niż dopuszczały normy. Był zresztą do tego zachęcany przez osoby, które nagrały całe zdarzenie.

Z kolei 16 października zawaliła się kładka dla pieszych nad obwodnicą Władywostoku, o którą zahaczyła wywrotka. 25 października pod Soczi zawalił się 20-metrowy odcinek mostu nad rzeką Makopsie, a dzień później pod ciężarem samochodów częściowo zawalił się most w Kraju Nadmorskim.

Łącznie, w październiku w Rosji zawaliło się 11 mostów, zaś od początku roku szacunkowo, według serwisu Ura.ru, już około 100. Zdaniem ekspertów, ponad połowa z około 42 tys. mostów w Rosji wymaga w różnych stopniu naprawy. Pół tysiąca jest wykorzystywanych, choć znajdują się w stanie awaryjnym, a ponad 10 proc. wszystkich mostów Rosji to obiekty drewniane. Ponadto, wiele mostów ma już swoje lata, pochodzą w dużej części z lat 60. i 70. ubiegłego wieku i ich parametry techniczne nie odpowiadają współczesnym, dwukrotnie większym wymogom.

Część ekspertów, m.in. Aleksandr Strielnikow z Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego i Projektowego rosyjskiego resortu budownictwa zwraca z kolei uwagę, że przyczyną może być też nieodpowiednia jakość budowy mostów. Podkreśla się też, że problem dotyczy głównie mostów na drogach lokalnych, na remont których nie ma odpowiednich funduszy.

Słaby stan mostów dotyczy również Ukrainy. W czerwcu br. doradcy szefa Ukrawtodoru, Państwowej Agencji Dróg Ukrainy powiedział, że ponad połowa wszystkich mostów w tym kraju wymaga generalnego remontu. Z tego połowa jest w tak złym stanie, że powinna zostać zamknięta.

Przeczytaj: Nowak: Wiele miejsc na Ukrainie nawet nie przypomina dróg

Unian / lenta.ru / ura.ru / belsat.eu / Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/rosja-w-2018-roku-zawalilo-sie-okolo-100-mostow-video/

20.12.2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *