Strona główna > Rosja > Rosja – USA rozpoczęły przerzucanie wojska pod rosyjską granicę

Rosja – USA rozpoczęły przerzucanie wojska pod rosyjską granicę

USA rozpoczęły przerzut 3000 żołnierzy i 120 czołgów i opancerzonych wozów piechoty w celu powstrzymywania Rosji.

a43

W poniedziałek do stolicy Łotwy przybył statek towarowy „Liberty Promise” Sił Zbrojnych USA z czołgami M1A2 „Abrams” i opancerzonymi wozami piechoty „Bradley” na pokładzie. Sprzęt i personel wojskowy wzmocnią obronność kraju w ramach stałej operacji rotacyjnej „Atlantic Resolve”. Jednakże oficjalne stanowisko NATO sprowadza się do tego, że Sojusz nie zakłada swoich baz w państwach nadbałtyckich.

3 tysiące żołnierzy 3 Dywizji Piechoty USA przybędzie do regionu na początku przyszłego tygodnia. Wezmą oni udział w manewrach mających wykazać Rosji gotowość NATO do zapewnienia obrony i bezpieczeństwa nadbałtyckich sojuszników, Łotwy, Litwy i Estonii. Misja obliczona jest na 90 dni.

Generał-major armii USA, John O’Connor nadzorujący rozładunek czołgów, powiedział agencji France Presse, że cel operacji polega na tym żeby „zademonstrować Putinowi i Rosji nasze kolektywne zdecydowanie”. Według generała, sprzęt bojowy USA pozostanie w krajach nadbaltyckich „tyle ile potrzeba na powstrzymanie rosyjskiej agresji”.

Ekspert wojskowy, Alieksiej Ramm, wyjaśnia, że USA dawno już starały się odnowić swój park sprzętu wojskowego w Europie, jednakże jeżeli wcześniej w Waszyngtonie, oczywiście, nie zauważano wrażliwości na uderzenie swoich baz europejskich to teraz zagrożenie stało się bardziej odczuwalne.

– „Amerykanie przysłali do Rygi najlepsze uzbrojenie, to co mają w tej chwili” – mówi ekspert – „”Abrams”, na przykład, jest symbolem potęgi wojsk lądowych USA. Jest to unikalna broń, wyposażona w system ochrony przed bronią masowego rażenia. A „Bradley” to jeden z najlepszych pojazdów w swoim rodzaju. Wartość 120 sztuk takiego sprzętu może liczyć się na miliardy dolarów”.

Niektórzy eksperci zakładają, że przerzucając sprzęt do krajów nadbałtyckich USA okazuje pomoc armii ukraińskiej w Donbasie. Broń z Łotwy, która oficjalnie odmówiła udzielania pomocy Kijowowi, przechodzi do sąsiedniej Litwy, która nie jest przeciwna takiej współpracy. Jednakże, w opinii Alieksieja Ramma, broń o której jest mowa, jest dużo bardziej skomplikowanej w obsłudze.

„Ona zdecydowanie wyróżnia się od tych maszyn bojowych, które mogą być dostarczone sojusznikom po linii jakiegokolwiek partnerstwa strategicznego” – przekonany jest ekspert. „Mowa jest nie o wycofanym sprzęcie, którego Ameryka nie żałuje młodszym braciom ale o supernowoczesnych maszynach”.

Swoją drogą rząd samej Łotwy zapewnia, że żadnego zagrożenia nie odczuwa. Niedawno powiedział o tym prezydent republiki Andris Berzins. A w lokalnych mediach, wbrew przeciwnie, coraz częściej poruszany jest temat zagrożenia wojennego w związku z sytuacją na Ukrainie.

Tym bardziej, że od początku 2015 roku, skierowano do republiki 150 amerykańskich komandosów a liczba samolotów myśliwskich NATO, ochraniających niebo krajów bałtyckich, zwiększyła się czterokrotnie. Wcześniej mieszkańcy Łotwy sfilmowali na video jak pociąg z amerykańskimi czołgami przejeżdża po torach niedaleko Dalbe.

Internauci, którzy zamieścili ten film w internecie, naliczyli około 40 ciężkich maszyn bojowych na platformach. Wiadomość o przemieszczeniu czołgów po terytorium Łotwy wywołała wielki rezonans w sieciach społecznościowych.

Jednakże przedstawiciel Narodowych Sił Zbrojnych pospieszył uspokoić rodaków. Jak przytacza jego słowa www.delfi.lt, na video sfilmowany jest transport ciężkiego sprzętu wojskowego „pierwszej dywizji kawaleryjskiej armii USA z Adadżi na Litwę”.

NATO na tle kryzysu na Ukrainie znacznie zintensyfikował aktywność przy swoich wschodnich granicach. Sojusz planuje utworzenie w Europie Wschodniej infrastruktury dla Sił Szybkiego Reagowania. Nowy gensek bloku wojskowego, Jens Stoltenberg, w październiku powiedział, że NATO może rozmieszczać swoje wojsko gdzie chce.

 a5

Za: http://3mv.ru/publ/ssha_nachali_perebrosku_3_000_soldat_i_120_tankov_i_bmp_v_pribaltiku_dlja_sderzhivanija_rossii/1-1-0-39742

Data publikacji: 10.03.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *