Strona główna > Rosja > Rosja umieści swoje myśliwce na Białorusi

Rosja umieści swoje myśliwce na Białorusi

myśliwce su-27sm3 - Wiadomości Polska Świat

myśliwce su-27sm3 - Wiadomości Polska ŚwiatMinister obrony Białorusi, Jurii Zadobin, oświadczył, że rosyjskie myśliwce zostaną rozlokowane na Białorusi przed końcem bieżącego roku. Nie wiadomo gdzie będą stacjonowały. Zadobin nie powiedział, czy rosyjskie samoloty zostaną umieszczone na rosyjskim lotnisku, które ma zostać otwarte w północnozachodniej Białorusi blisko granicy z Polską i Litwą, ale rosyjski generał lotnictwa powiedział w końcu czerwca, że rosyjskie myśliwce Su-27SM3 będą stacjonowały w bazie otwartej „w przeciągu kilku miesięcy.”

Rosyjska instalacja będzie znajdowała się w Lidzie i utworzy ważny element w „obronie strategicznej zjednoczonego państwa” – stwierdził rosyjski szef wojsk lotniczych generał Wiktor Bondariew.

Gdy baza w Lidzie zacznie działać – będzie to druga, którą Moskwa otworzyła po upadku Związku Sowieckiego w 1991r. Pierwsza baza rosyjska utworzona po 1991r. znajduje się w Kant, w Kirgistanie, opodal stolicy Biszkek utworzona w 2003r. Obecnie w Kant znajdują się liczne myśliwce Su-27.

Ponieważ Polska, Litwa oraz sąsiednia Łotwa są obecnie członkami NATO, dzieląc wspólnie front w Białorusią, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, w maju starając się rozwiać obawy Europy, powiedział iż plany białoruskiej bazy nie są odpowiedzią na planowane umieszczenie amerykańskiej tarczy obronnej w Europie, której Rosja ostro się sprzeciwia odkąd zostało to ogłoszone – poinformowały Ria Novosti w środę.

Su-27SM3 jest jednomiejscowym, wielozadaniowym myśliwcem przewagi powietrznej, zdolnym także do atakowania celów naziemnych. Jest bezpośrednim konkurentem dla wielkich amerykańskich myśliwców czwartej generacji [np. F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet; czwarta generacja – lata 1970-1990 – Munutus] o zasięgu 1 910 mil morskich, ciężko uzbrojony, z zaawansowaną awioniką, wysoką zwrotnością – po raz pierwszy wszedł do służby w 1985r. Rosyjskie siły powietrzne już zmodernizowały wiele swoich Su-27 do standardu SM. SM3 mają większą powierzchnię nośną oraz więcej zaczepów do instalacji i przenoszenia uzbrojenia. Większa gramatura jest zrównoważona mocniejszymi silnikami AL-31F-M1.

Podczas konfliktu z Gruzją w 2008r., rosyjskie lotnictwo używało Su-27S do uzyskiwania kontroli powietrznej nad Chcinwali, stolicą Osteii Południowej.

Uzbrojenie, szczególnie myśliwce, reprezentuje wzrastającą cześć rosyjskiego eksportu, ustępując jedynie energii. Szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej. Aleksander Fomin, stwierdził w tym miesiącu, że Federacja Rosyjska jest obecnie drugim na świecie największym eksporterem broni, zaraz za USA, sprzedając uzbrojenie do 66 krajów (…) Fomin dodał, że taktyczne samoloty bojowe, w tym Su-27S, MiG29 Fulcrum, Mi‑24/35, helikopter Mi-17 i Ka-28/31, helikopter morski – są najlepiej sprzedającymi się produktami rosyjskiej awiacji wojskowej.

30 VIII 2013r.
żródło: http://stratrisks.com/geostrat/15108
przygotował: Minutus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.