Strona główna > Bez kategorii > Rosja ujawnia informację, że posiada ogromne złoże diamentowe zawierające “biliony karatów”, dosyć aby zaspokoić popyt na świecie przez następne 3000 lat

Rosja ujawnia informację, że posiada ogromne złoże diamentowe zawierające “biliony karatów”, dosyć aby zaspokoić popyt na świecie przez następne 3000 lat

źródło: http://refreshingnews99.blogspot.in/2012/09/russia-reveals-vast-new-diamond-field.html

Rosja odtajniła informacje, jakie wstrząsną podstawami światowego rynku kamieni szlachetnych: mianowicie odkryciem ogromnego nowego pola diamentowego zawierającego „biliony karatów”, wystarczających do zaspokojenia światowego popytu na kolejne 3000 lat.

Sowieci odkryli tę bonanzę jeszcze w latach 70-tych pod mającym 35 milionów lat, 62 mile średnicy kraterze po asteroidzie we wschodniej Syberii znanym jako Popigai Astroblem.

Zdecydowano o zachowaniu odkrycia w tajemnicy i nie podejmowania eksploatacji, najwidoczniej dlatego, że ogromne działania wydobywcze podjęte przez ZSRR a Mirnym, Jakucja, już wówczas wytwarzały przeogromne korzyści na ówcześnie ściśle kontrolowanym światowym rynku kamieni szlachetnych.

Sowieci produkowali również szeroką game sztucznych diamentów dla przemysłu, i w tą gałąź przemysłu inwestowali wielkie środki.

Zasłona tajemnicy została ostatecznie zdarta w tym tygodniu, a Moskwa pozwoliła naukowcom z niedaleko położonego Nowosybirskiego Instytutu Geologii i Mineralogii na rozmowy z dziennikarzami.

Wg oficjalnych danych z ITAR-Tass, diamenty w Popigai są „dwa razy twardsze” niż zwyczajne dostępne na rynku okazy i idealnie nadają się do celów przemysłowych i naukowych.

Dyrektor instytutu, Nikołaj Pokliczeno powiedział agencji informacyjnej, że newsy nadchodzące z nowego pola mogłyby wystarczeć do “wywrócenia” do góry nogami światowego rynku diamentowego.

“Zasoby supertwardych diamentów zawierają skały o strukturze wynikającej z tajemniczej eksplozji w Popigai, i ten czynnik zaważył że są dziesięć razy większe od wszystkich znanych światowych rezerw”, powiedział Pokliczeno. „Mówimy tutaj o bilionach karatów. Dla porównania, obecnie znane rezerwy w Jakucji są szacowane na jeden miliard karatów”.

Typ kamieni występujący w Popigai znany jest jako “diamenty stworzone w wyniku zderzenia”, co teoretycznie jest wynikiem zderzenia meteorytu lub czegoś podobnego z podłożem grafitowym przy dużej prędkości. Rosjanie mówią, że większość takich diamentów odnalezionych w przeszłości była „diamentami z przestrzeni okołoziemskiej”, ma pochodzenie pozaziemskie i można je odnaleźć w kraterach meteorytowych.

Twierdzą oni, że okolice Popigai są unikalne w świecie, co czyni Rosję monopolistycznym właścicielem surowca, jaki najprawdopodobniej stanie się coraz ważniejszy w procesach przemysłowych wymagających wysokiej precyzji działania.

“Wartość diamentów zderzeniowych wzrasta jeszcze bardziej wskutek ich niezwykle silnych właściwości ścieralnych oraz dużych rozmiarów egzemplarzy” mówi Pokliczenko dla Tass.

„To znacznie rozszerza zakres ich przemysłowego użycia i czyni z nich rzecz jeszcze cenniejszą dla celów przemysłowych”.

Rosyjscy naukowcy mówią, że ta nowina prawdopodobnie zmieni kształt światowych rynków diamentów, chociaż główni klienci na zakup supertwardych klejnotów znajdą się prawdopodobnie z kręgu wielkich korporacji i instytutów naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.