Strona główna > Bez kategorii > Rosja przyznaje, że Iran jest zagrożeniem nuklearnym

Rosja przyznaje, że Iran jest zagrożeniem nuklearnym

Źródło: http://www.3rm.info/23500-rossiya-soglasilas-s-tem-chto-iran-predstavlyaet-yadernuyu-ugrozu.html

Data publikacji: 25.04.2012

Tłum. RX

Sztab Generalny Federacji Rosyjskiej uznał istnienie zagrożenia ze strony Iranu i KRLD, donosi „RIA-Novosti” powołując się na oświadczenie szefa Sztabu Generalnego, Nikołaja Makarowa, złożone podczas wywiadu dla kanału telewizyjnego Russia Today.

„Zagrożenie istnieje zawsze i dlatego my bacznie obserwujemy rozwój potencjału jądrowego wielu państw”– powiedział Makarow. „Ta analiza, którą my prowadzimy razem z Amerykanami, potwierdza, że tak…zagrożenie istnieje i z tym, że system obrony przeciwrakietowej jest konieczny i my zgodziliśmy się”– powiedział szef Sztabu Generalnego.

Rosja, zapewnił Makarow, gotowa jest do współpracy z innymi krajami w kwestiach zapobiegania takim zagrożeniom. „Wiele krajów nie mówiących o broni jądrowej, ma ją w rzeczywistości”– powiedział także Makarow. Według niego broń jądrowa stwarza szczególne niebezpieczeństwo w związku z tym, że może ona wpaść w ręce ekstremistów. O tym, że KRLD dysponuje bronią jądrową stało się wiadomym w 2006 roku kiedy przeprowadzono pierwszą próbę. Od tej chwili Phenian przeprowadził jeszcze jedną próbę jądrową a na początku 2012 roku pojawiły się pogłoski, że KRLD przygotowuje się do trzeciej próby. Co się tyczy Iranu to według oficjalnych danych nie posiada on broni jądrowej ale na Zachodzie istnieją obawy, że program jądrowy o charakterze pokojowym może być realizowany w celu stworzenia takiej broni. Jak informuje „Interfax”, powołując się na źródło w MSZ Federacji Rosyjskiej, w Rosji „z uwagą obserwuje się jak rozwija się sytuacja” w KRLD.

„On (Półwysep Koreański) jest naszą okolicą i dlatego sytuacja tam ma bezpośredni wpływ na interesy bezpieczeństwa Rosji”– powiedział rozmówca agencji. Zagrożenie rakietowe ze strony Iranu i KRLD jest jedną z przyczyn, którą USA wyjaśniają rozmieszczenie systemu Obrony Przeciwrakietowej w Europie, co wywołuje niezadowolenie Rosji, przypomina Lenta.ru. W wywiadzie Makarow powiedział, że do tej pory nie udało się zawrzeć w tej kwestii porozumienia z USA i znowu przypomniał o zagrożeniu, które ten system przedstawia dla bezpieczeństwa Rosji. „Jeśli budować taki system to budujmy go razem. Tam gdzie nie jest on potrzebny nie trzeba go budować”– powiedział Makarow.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.