Strona główna > Rosja > Rosja przygotowuje zmiany w prawie, aby chronić „światowe dziedzictwo ZSRR”

Rosja przygotowuje zmiany w prawie, aby chronić „światowe dziedzictwo ZSRR”

Federacja Rosyjska zmienia prawo, aby skutecznie bronić rosyjskich i radzieckich pomników i symboli za granicą. Tekst proponowanych zmian zamieszczony jest na rządowym portalu i jest poddawany konsultacjom społecznym.

Nietrudno dostrzec, że Moskwa tak zmienia prawo, by szczególnie chronione były te pomniki, które powstawały po II Wojnie Światowej. Powodem konkretnych działań strony rosyjskiej są coraz częstsze akty wandalizmu w różnych częściach świata, w wyniku których „dochodzi do profanowania rosyjskiej potęgi wojskowej i historycznych osiągnięć narodu rosyjskiego”.

Jeśli zmiany w prawie „przejdą” w takiej formie, jak obecnie proponowane, grozić będą kary do 3 mln rubli (42 000 euro) lub 4-letni obóz pracy przymusowej czy więzienie. Zmiany mają dotyczyć, a zarazem uzupełniać punkt 243 Kodeksu Karnego. Najprawdopodobniej dopisany zostanie tekst, z którego wynikać będzie, iż „osoby, które dokonały zniszczeń obiektów rosyjskiej i radzieckiej spuścizny historycznej otrzymają zakaz wjazdu na terytorium Rosji, ich dobra w Rosji zostaną skonfiskowane, a wszelkie posiadane aktywa zablokowane.”

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w rosyjskim prawie zostaną przyjęte i wejdą w życie na początku grudnia br.

Dziś w byłych krajach tzw. Bloku Wschodniego wciąż nie brakuje pomników Armii Sowieckiej i innych symboli komunistycznego reżimu. Najwięcej w Bułgarii oraz na Łotwie (głównie Ryga). Kilka dni temu tamtejszy parlament liczbą głosów 45 do 30 poparł propozycję 10 tysięcy Łotyszy domagających się likwidacji tzw. „Pomnika wyzwolicieli Rygi” z 1985 r., który miał być symbolem zwycięstwa nad nazizmem.

Źródło: www.regulation.gov.ru

ChS

Za: https://www.pch24.pl/rosja-przygotowuje-zmiany-w-prawie–aby-chronic-swiatowe-dziedzictwo-zsrr,69240,i.html

28.06.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.