Strona główna > Rosja > Rosja przestrzega przed wzmacnianiem sił USA w Polsce i regionie

Rosja przestrzega przed wzmacnianiem sił USA w Polsce i regionie

Rosyjski resort obrony ostrzegł, że w razie zwiększenia sił USA w Europie Środkowej i państwach bałtyckich Moskwa odpowie wzmocnieniem własnych sił na swojej zachodniej flance.

a

Generał Jurij Jakubow z rosyjskiego ministerstwa obrony określił możliwość rozlokowania dodatkowych sił przez Amerykanów mianem „najbardziej agresywnego kroku ze strony Pentagonu i NATO” od czasu zakończenia Zimnej Wojny. „Rosji nie pozostanie inna możliwość, jak tylko wzmocnienie swoich oddziałów na zachodniej flance” – powiedział generał. Dodał, że w pierwszej kolejności Rosja przerzuci na zachód nowe czołgi, artylerię i jednostki powietrzne. Zapowiedział również przyspieszenie rozlokowywania rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim oraz przerzucenie części wojsk na terytorium Białorusi.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w tej sprawie, tłumacząc to brakiem oficjalnego oświadczenia ze strony USA.

Według gazety „New York Times” Pentagon rozważa rozlokowanie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej ciężkiego sprzętu dla 5 tys. żołnierzy, w tym 250 czołgów. Wśród państw, w których mają powstać bazy, wymienia się między innymi Polskę i Rumunię, a także Litwę, Łotwę i Estonię. Polskie MON potwierdziło, że w maju prowadzono na ten temat rozmowy.

Reuters.com / Kresy.pl

Za: http://www.bibula.com/?p=82013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.