Strona główna > Rosja > Rosja – Polscy bezrobotni tłumnie ruszyli po pracę do Rosji

Rosja – Polscy bezrobotni tłumnie ruszyli po pracę do Rosji

Kaliningrad stał się miejscem masowego wyjazdu do którego udają się polscy bezrobotni w poszukiwaniu pracy. Poparcie sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej uderzyło w ludność tego kraju jak bumerang. Jeżeli wcześniej strumień migracyjny płynął z Rosji do Europy to dzisiaj zauważa się odwrotną tendencję. 

a

W liczbie miejsc do których pielgrzymują europejscy bezrobotni pracownicy znalazł się Kaliningrad. Jest kilka tego powodów.

Po pierwsze – rynek pracy w wielu średnich krajach europejskich znalazł się w sytuacji stagnacji i upadku.

Po drugie – na terytorium Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego znajduje się cały szereg przedsiębiorstw.

Po trzecie – od lata 2012 roku działają uproszczone zasady wjazdu/wyjazdu dla mieszkańców 50-kilometrowej strefy przygranicznej.

Jednym słowem nie przypadkiem Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku wydał Polakom ponad 50 tysięcy stosownych „przepustek granicznych”. Poziom bezrobocia w przygranicznych rejonach Polski osiąga 25%. Nic dziwnego, że obwód kaliningradzki, gdzie bezrobocie jest wielokrotnie niższe, jest dla nich atrakcyjny.

I nawet biorąc pod uwagę wzrost kursów euro i polskiego złotego. Według danych firmy „Head Hunter” w budownictwie i nieruchomościach, można w regionie zarobić ponad 50 tysięcy rubli miesięcznie (ponad 3 tysiące złotych), w produkcji można zarobić 32,5 tysiąca rubli (około 2 tysiące złotych), itd.

Stały zasiłek, który otrzymują bezrobotni w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Około 550 złotych miesięcznie. Przy czym uzyskanie go nie jest takie łatwe. Jeżeli wcześniej do obwodu kaliningradzkiego przyjeżdżali głównie potencjalni nauczyciele języka polskiego to teraz kaliningradzcy pracodawcy mają nadzieję na napływ kwalifikowanych specjalistów w różnych dziedzinach.

Za: http://3rm.info/53287-polskie-bezrabotnye-povalili-v-rossiyu.html

Data publikacji: 11.12.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.