Strona główna > Rosja > Rosja pogrąża się coraz bardziej w zewnętrznej zależności żywnościowej

Rosja pogrąża się coraz bardziej w zewnętrznej zależności żywnościowej

aWynikiem pierwszego roku członkostwa Rosji w WTO jest zależność  spożywcza od innych krajów, zastępowanie importem produktów krajowych producentów i obniżenie wskaźników rentowności  w krajowym sektorze rolnym. O tym, jak podaje korespondent „Nowego Regionu”, mówi się w analitycznym przeglądzie ekspertów systemu handlowego «AGRORU.com».

Zdaniem ekspertów, w pierwszej połowie 2013 roku w ujęciu wartościowym eksport żywności i surowców rolnych zmniejszył się o 19,3% – z 6,35 miliardów dolarów do 5,13 miliardów dolarów. Przy tym  import się nie zmniejszył, a nawet wzrósł o  5,9 % – z 15,8 miliardów dolarów do 16,8 miliardów dolarów.

„Biorąc pod uwagę fakt, że w Rosji raczej nie zaczęto więcej jeść, można stwierdzić, że import wypiera produkcję krajowych producentów ” –  podają analitycy.

Jednak niektóre statystyki, jak mówią eksperci, „naprawdę szokują”. W szczególności eksport mąki spadł o 58,4% (po spadku 72,6 % rok wcześniej), pszenica – o 83 % , olej słonecznikowy – o 27,1% , zboże – o 10,7% . Jednocześnie import makaronu wzrósł o 18,3% (rok wcześniej 20,2% wzrostu) , kawy – o 23,9% , jabłek – o 14,4% , mleka – o 7,6% (w tym suche mleko i śmietana – 41,2 % ) , pomidorów – o 4,6% , a ziemniaków – o 3,9% .

„Rośnie uzależnienie rosyjskiej gospodarki od importu żywności i produktów spożywczych , a za tym idzie wzrost kryzysu zarówno w rosyjskim rolnictwie i przemyśle spożywczym , jak i w całej rosyjskiej gospodarce” – stwierdzają eksperci .

Ponadto ,jak mówią analitycy, zwiększa się nie tylko zależność rosyjskiego rynku krajowego od importu żywności , ale także całej gospodarki od importu. Według wyników styczeń-maj 2013 roku eksport spadł o 4,8% , podczas gdy import wzrósł o 4,6% .

Innym problemem branży w pierwszej połowie 2013 r. było obniżenie jej rentowności o 54% – do 22 mld rubli . Zdaniem ekspertów , przyczyną tego są silne wahania cen rynkowych i pogorszenie ogólnej sytuacji gospodarczej . Wobec ogólnego zadłużenia producentów rolnych i braku dużej sumy pieniędzy, wartość kredytów rośnie, co między innymi ma negatywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną wszystkich przedsiębiorstw rolnych w Rosji.

Eksperci  zwracają uwagę na fakt, że zysk brutto organizacji rolnych zmniejszył się o 21,8% (do  46,4 miliardów rubli ) , a ilość strat wzrosła o 2,1 razy – do 24,4 mld rubli . W rezultacie, udział nierentownych przedsiębiorstw w rolnictwie wzrósł z 23,6 do 26,7% .

„Ten wskaźnik jest naprawdę szokujący – okazuje się, że dziś jedno z czterech przedsiębiorstw rolnych w Rosji działa na straty. Tak więc, w przypadku braku zmian strukturalnych w warunkach rynkowych przy kontynuacji obecnego trendu większość z tych przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 2-3 lat zbankrutuje. Nawet zakładając, że mówimy o małych przedsiębiorstwach , ostatecznie  Rosja może stracić do 10% wartości produkcji rolnej „ , – jest wyszczególnione w materiale.

Zdaniem ekspertów do „tak dramatycznego i gwałtownego spadku ” ( ponad dwukrotnie ) zysków rosyjskich rolników nie było od ostrej fazy  kryzysu 2008 – 2009 .

Według nich możemy przewidzieć, że przez brak wystarczających środków na modernizację i ponowne wyposażenie techniczne , jak również niska rentowność i duże obciążenie długiem ,udział nierentownych przedsiębiorstw będzie rósł .

„Okazja , aby nadrobić zaległości  technologiczne z zagranicznymi firmami  z powodu tego typu problemów  w branży nie jest możliwa , w związku z tym  produkty importowane wkrótce otrzymają dużą szansę aby wyprzeć produkcję krajową na rynku wewnętrznym Rosji „ , –  uważają eksperci .

Co więcej , uważają, że  rządowe wsparcie rolnictwa krajowego będzie zmniejszane .

Przy tym ceny produktów ciągle rosną . Według oficjalnych danych Rosstatu, jeżeli w okresie od stycznia do lipca ubiegłego roku roczna stopa wzrostu cen produktów konsumpcyjnych wynosiła  7,1 % , podczas gdy ceny żywności wzrosły o 8,3%. „Gdyby rosyjskie rolnictwo było w odpowiedniej kondycji i rzeczywiście się rozwijało, nie byłoby w Rosji skoków cen na towary  i usługi, a przede wszystkim na jedzenie. Właśnie na niekontrolowanie rosnącą cenowo  i stale spadająca jakościowo żywność idzie ponad 50 %  budżetu domowego biednych Rosjan i do 25-30% kosztów 60% Rosjan z dochodami poniżej 20 tysięcy rubli „– podkreślają eksperci z branży.

Jednak analitycy nie mogą dokładnie powiedzieć, jak głęboki jest kryzys w branży. Według niektórych ekspertów ,sytuacja jest blisko katastrofy , według innych – negatywne zmiany w agrobiznesie są niczym więcej niż spowolnieniem rozwoju całej gospodarki .

Źródło: http://3rm.info/42920-skoro-nachnutsya-yagodki-rossiya-vse-bolshe-pogruzhaetsya-vo-vneshnyuyu-prodovolstvennuyu-zavisimost.html

Tłum z j. ros. Olga Ka

Przeczytaj koniecznie:

Zniszczenie rolnictwa w Rosji albo o tym co jemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.