Strona główna > Rosja > Rosja niszczy swoją broń chemiczną. Wszystko będzie zniszczone do 2015 roku

Rosja niszczy swoją broń chemiczną. Wszystko będzie zniszczone do 2015 roku

Źródło: http://3rm.info/22615-rossiya-unichtozhaet-svoe-ximoruzhie.html

Data publikacji: 22.o3.2012

Tłum. RX

Rosyjskie wyspecjalizowane przedsiębiorstwa do 1 marca 2012 roku zniszczyły 60,4% zapasów broni chemicznej, mówi się w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej. W sumie w ramach programu „Zniszczenie zapasów broni chemicznej Federacji Rosyjskiej”, zniszczono 24157 ton substancji toksycznych. Według wiceministra Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej, Gieorgija Kałamanowa, do 2015 roku w kraju będzie zniszczone 100% zapasów broni chemicznej. „Do dnia dzisiejszego dwa przedsiębiorstwa zakończyły proces niszczenia.

Obecnie jest w trakcie organizacji przedsiębiorstwo do niszczenia broni chemicznej i w kwestii usprzętowienia, będzie ono już wkrótce w pełni zorganizowane.”- poinformował Kałamanow. Jak zauważa RIA Novosti, obecnie w Rosji działa 6 przedsiębiorstw utylizujących broń chemiczną, Gornyj, Kambarka, Lieonidowka, Maradykowskij, Pocziep i Szczuczije. Pierwsze dwa przedsiębiorstwa już zakończyły prace utylizacyjne broni chemicznej i obecnie zajmują się przetwarzaniem odpadów przemysłowych. Pozostałe przedsiębiorstwa zajmują się niszczeniem substancji chemicznych w amunicji lotniczej i pociskach do artylerii lufowej.

W końcu stycznia 2012 roku Agencja Materiałów Chemicznych Armii USA oświadczyła, że pod jej kierownictwem zakończono niszczenie broni chemicznej znajdującej się w arsenale Desert Chemical Depot w stanie Utah. Tak więc USA zlikwidowały 90% krajowych zapasów broni chemicznej i bojowych substancji toksycznych. USA całkowicie wypełniły swoje zobowiązania międzynarodowe. USA, Rosja i jeszcze 186 krajów świata zajmują się utylizacją narodowych zapasów broni chemicznej w ramach „Konwencji o zakazie broni chemicznej”, która weszła w życie w kwietniu 1997 roku. Dokument podpisały, ale nie ratyfikowały, Izrael i Myanmar. Członkami Konwencji nie są: Angola, Egipt, Północna Korea, Syria i Somalia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.