Strona główna > Rosja > Rosja , NATO , Warszawa i rakiety

Rosja , NATO , Warszawa i rakiety

Rosyjski „Worczun” „zamknie” niebo nad Warszawą.

Ministerstwo Obrony Rosji przetestowało nową rakietę dla systemu rakietowego obrony przeciwlotniczej  S-400 (według klasyfikacji NATO – Growler). Nowa rakieta zwiększyła swój zasięg niszczenia celów prawie dwukrotnie.

a1

Teraz bateria rakietowa zdolna jest kontrolować przestrzeń powietrzną (zestrzeliwać jakiekolwiek samoloty i rakiety średniego i małego zasięgu) na dystansie 400 kilometrów.

Innymi słowy, po tym jak nowe rakiety, razem z kompleksem S-400 zostaną wprowadzone na uzbrojenie, powiedzmy przykładowo, i do obwodu kaliningradzkiego, to Rosja zdoła całkowicie kontrolować przestrzeń powietrzną takich krajów jak Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina, a także częściowo przestrzeń powietrzną Szwecji i Norwegii.

Wojskowy publicysta i komentator, pułkownik rezerwy Wiktor Litowkin, powiedział NSN, że jest to najlepszy w świecie wynik.

„Rakiety przeciwlotnicze o takim zasięgu nie istnieją w USA a tym bardziej w krajach zachodnich. Jest to osiągnięcie naszego kompleksu wojskowo-przemysłowego – najpotężniejsze wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych.

Mają one jeszcze jedną cechę odróżniającą je od systemów amerykańskich. Rakieta wystrzeliwana jest pionowo do góry i, już w powietrzu, nakierowuje się na cel. Dlatego jedną baterią wyrzutni możemy obronić cały otaczający obszar wokół jakiegokolwiek obiektu albo terytorium.

A Amerykanie w tym celu muszą ustawić stanowiska wyrzutni na obwodzie ze wszystkich stron obiektu – ich rakiety startują tylko pod kątem” – Wiktor Litowkin wyjaśnił NSN. Według niego ten kompleks wkrótce pojawi się na Krymie.

„Teraz kompleksy S-400 rozmieszczane są wokół Moskwy, bronią przestrzeni powietrznej wokół stolicy. Ponadto kompleksy S-400 znajdują się na Półwyspie Kola. I dodatkowo jeszcze jeden powinien pojawić się na Krymie” – Wiktor Litowkin zakończył wywiad z NSN.

Przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400 (według rosyjskiej klasyfikacji „Triumf” a według klasyfikacji NATO – SA-21 „Growler”) przyjęty na uzbrojenie w 2007 roku. Obecnie w Rosji istnieje 19 dywizjonów tych systemów (152 wyrzutnie).

Za: http://3mv.ru/publ/russkij_vorchun_zakroet_nebo_nad_varshavoj/1-1-0-40995

Data publikacji: 7.04.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *