Strona główna > Rosja > Rosja na wyprzedaży

Rosja na wyprzedaży

Wyprzedaż Rosji z młotka…Zapełnianie budżetu tylko metodą wyprzedaży majątku narodowego.

Wyprzedaż w związku z likwidacją! O szczegóły pytać na Kremlu. WKRÓTCE.
Wyprzedaż w związku z likwidacją! O szczegóły pytać na Kremlu. WKRÓTCE.

W 2016 roku wpływy z prywatyzacji znowu okażą się wśród kluczowych źródeł finansowania budżetu. O tym, jak donosi agencja „Interfax”, przekonany jest szef Ministerstwa Finansów Anton Siłuanow.

W latach 2014-2015 prywatyzacja w Federacji Rosyjskiej faktycznie zatrzymała się, sprzedawano tylko nieznaczące aktywa. Miniony rok przyniósł jedynie około 5 miliardów rubli, oficjalny plan na 2016 rok jest kilkakrotnie większy ale w skali całego budżetu ciagle jest nieznaczny (33 miliardy rubli).

„W przyszłym roku my poważnie zmienimy nasze podejście do prywatyzacji” – powiedział minister w wywiadzie dla telewizji „Rossija 24”, którego pełną wersję pokazała telewizja we czwartek.

„Rząd przygotowuje ofertę pakietu wielkich przedsiębiorstw, które mogą uzupełnić środki naszego budżetu i obniżyć presję na rozchody z Funduszu Rezerwowego. W pierwszej kolejności jest to „Rosnieft”, rozpatruje się także „Basznieft” i cały szereg innych przedsiębiorstw, które pomogą nam uzyskać dla skarbu do 1 biliona rubli (ros. trylion-tłum.)” – powiedział Siłuanow.

Wpływy w wysokości 1 biliona rubli są niezmiernie ambitnym planem, nawet jeżeli założyć, że 19,5% pakiet akcji „Rosnieft” będzie rzeczywiście sprzedany (rozporządzenie rządu sankcjonujace transakcję ukazało się ponad rok temu, jednakże do tej pory ostatecznych decyzji nie ma).

Wcześniej Siłuanow mówił, że sprzedaż 19,5% „Rosnieft” może przynieść od 500 do 550 miliardów rubli, to znaczy, że żeby uzyskać założone przez Ministerstwo Finansów maksimum państwo będzie musiało znaleźć do sprzedaży aktywa jeszcze na około taką samą kwotę.

Przypomnijmy, że na początku listopada pierwszy wicepremier Igor Szuwałow zalecił przygotowanie dla prezydenta oferty prywatyzacyjnej państwowych aktywów. O tym fakcie poinformowała dziennikarzy szefowa „Rosimuszcziestwo” (Federalna Agencja Zarządzania Majątkiem Państwowym – tłum.) Olga Diergunowa. W połowie grudnia stało się wiadomym, że rząd jest gotowy zatwierdzić sprzedaż 19,5% akcji firmy za 500 miliardów rubli już w przyszłym roku. Poinformował o tym fakcie minister finansów Anton Siłuanow, podkreśliwszy, że wśród chętnych do zakupu są także chińscy inwestorzy.

Za: http://3rm.info/main/60870-rossiyu-s-molotka-popolnenie-byudzheta-tolko-za-schet-rasprodazhi-narodnogo-dostoyaniya.html

Data publikacji: 31.12.2015

Nadesłał Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *